Potraviny jsou oproti loňskému roku v levnější

supermarket

Velmi vysoká míra inflace a konkrétně pak růst cen některých potravin patřily v loňském roce mezi nejdiskutovanější témata vůbec. Lednová čísla však ukazují, že se trend obrací, inflace výrazně klesla a také ceny potravin se pohybují směrem dolů. Právě na ně se zaměřil průzkum společnosti Kupi.cz pro server novinky.cz. Co konkrétně ukázal?

Lednový pokles inflace

Zatímco ještě v prosinci byla inflace v Česku 6,9 %, v lednu spadla na 2,3 %. V současné době je tak u nás míra inflace nižší než např. na Slovensku, v Polsku nebo v Německu. Platí samozřejmě, že na poklesu má svůj podíl vysoká srovnávací základna z loňského roku, avšak významný podíl na tom mají i poklesy cen energií a také potravin.

potraviny

Foto: Pixabay

Zlevňující potraviny

Mezi nejtypičtější příklady poklesu cen potravin patří např. máslo. Zatímco v lednu 2023 stálo klasické 250 g balení másla v průměru 65,30 Kč, v lednu to bylo 53,70. V akcích se v lednu máslo prodávalo o 11 % levněji i ve srovnání s prosincem.

Zlevňoval také cukr. Loni v lednu se kilogram cukru prodával v průměru za 34,20 Kč, nyní za 27,80 Kč. Mléko potom zlevnilo v průměru z 23,50 Kč na 19,80 Kč. Průměrný pokles cen potravin činil 3,9 %. Pokles cen lze vyčíslit také u mouky (23,6 %), masa (6,6 %), sýrů či tvarohů (9,7 %) nebo jogurtů (7,6 %).

Přesto ale existují i položky, které jsou v regálech supermarketů dražší než v lońském roce. Konkrétně šlo o pivo. Průměrná cena desítky v lahvi stoupla z 12,40 Kč na 12,80 Kč.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-potraviny-mezirocne-zlevnuji-ceny-jsou-obcas-nizsi-nez-loni-v-akci-40460888

https://www.e15.cz/domaci/inflace-byla-v-lednu-nejnizsi-za-skoro-tri-roky-potraviny-rychle-zlevnuji-1413632

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.