Argentinský zázrak: První měsíční přebytek po 12 letech!

Argentinská vláda pod vedením nového prezidenta Javiera Mileiho dosáhla v lednu 2024 historického milníku. Stát ležící na jihu Jižní Ameriky poprvé po 12 letech zaznamenala měsíční rozpočtový přebytek. Jedná se o důležitý krok v boji s chronickou inflací a chudobou, které zemi sužují.

Nová éra fiskální zodpovědnosti

V prohlášení prezidentské kanceláře Javiera Mileiho jasně stojí, že „poprvé od srpna 2012 národní vláda utrácí méně, než vydělává“, a pokrývá náklady na úroky z dluhu, aniž by se veřejné účty ocitly „v červených číslech“.

Milei, krajně pravicový libertarián, nastoupil do úřadu v prosinci 2023 a ihned zavedl razantní škrty ve výdajích. V lednu se tak podařilo dosáhnout kladného salda ve výši 589 milionů dolarů, a to i včetně plateb úroků z veřejného dluhu.

„Jedná se o první (měsíční) finanční přebytek od srpna 2012 a první přebytek za leden od roku 2011,“ uvedl v pátek ministr hospodářství Luis Caputo na sociální síti X. Mileiho reformy tak přináší první hmatatelné výsledky.

Cesta k dolarizaci

Argentina má s Mezinárodním měnovým fondem smlouvu na úvěr ve výši 44 000 miliard dolarů. V rámci této dohody se vláda Mileiho snaží dosáhnout nulového rozpočtového deficitu tím, že razantně snižuje veřejné výdaje a zároveň snižuje vládní závazky jako součást cesty k dolarizaci ekonomiky. Věří, že to povede k hospodářskému oživení a snížení chudoby, která v současnosti postihuje 45 % obyvatelstva.

„Předpovídám, že do tří měsíců uvidíme hospodářské oživení,“ prohlásil Milei. Jeho optimismus sdílí i někteří ekonomové, kteří oceňují jeho odhodlání řešit problémy Argentiny.

Cesta k prosperitě bude ale bezpochyby náročná. Argentina nyní čelí vysoké inflaci (20,6 % v lednu) a masivnímu zadlužení. Mileiho reformy budou muset obstát v testu reality a ukázat, zda dokáží zemi skutečně vyvést z krize.

Zdroje info: https://www.barrons.com/articles/argentina-sees-first-monthly-budget-surplus-in-12-years-a148e46a, https://www.agenzianova.com/en/news/Argentina%27s-government-confirms-the-goal-of-zero-deficit-as-non-negotiable/

Náhledové foto: Pixabay