Postupná likvidace živnostníků? Zálohy na zdravotní a sociální pojištění se od ledna zvýší

Peníze

Platy státních zaměstnanců jdou stále nahoru. Aktuálně se hovoří pouze o zvyšování platů učitelů, ostatní státní zaměstnance by mělo zvyšování plošné platů minout. I tak se ale platy zvyšovaly několikrát. Poslanci si nyní odhlasovali jejich zmrazení. Popravdě řečeno, jejich mzdy také nepatří k nejnižším. Živnostníkům se nyní opět přidává. Ovšem tak trochu jinak. Budou platit více na minimálním zdravotním a sociálním pojištění. Proč? Rozumné důvody bychom asi hledali dost složitě.  

Zvýšení sociálního pojištění

Podívejme se na konkrétní hodnoty obou pojistek. Měsíční záloha na sociálním pojištění pro hlavní činnost OSVČ v roce 2022 bude činit 2 841 Kč, zvýší se o 253 korun. Samotná nominální hodnota sociálního pojištění vychází z průměrné hrubé mzdy, jež je uvedena ve Sbírce zákonů. pro rok 2022 činí 38 911 Kč.Vyměřovací základ je 9 728 Kč. U vedlejší činnosti činí minimum 1 137 Kč, zvyšuje se o 101 korun.

Zdravotní pojištění jde také nahoru

U zdravotního pojištění se dostáváme na částku 2 627 Kč měsíčně. Zatím činila částka 2 393 Kč. Opět vycházíme z průměrné měsíční mzdy, tedy zmiňované částky 38 911 Kč.

Vyměřovací základ tvoří její polovina, tedy částkou 19 456 Kč. A vedlejší činnost? Tady není nutné dodržet platby za měsíce.

Proč jdou odvody nahoru?

Logické by to bylo, kdyby kvalita zdravotních a sociálních služeb šla nahoru. Za stávající situace jde o smutnou záležitost a další ukrajování ze zisků živnostníků. Ti se už tak musí především v oblasti služeb obracet, aby vydělali dostatek peněz. Když se ke všemu přidají ještě daně, jde o vcelku solidní sumy. Otázkou zůstává, proč se k situaci nějakým způsobem nepostaví stát. 

Zdroje info: finance.cz, banky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.