Balík

Pošta zdražuje. Za co si připlatíte

Pokud služby České pošty nijak zvlášť nevyužíváte a vaším vrcholem je poslaná pohlednice z dovolené nebo na svátky, asi vás následující zpráva nijak nenaštve. Ovšem ti, kdož používají služby České pošty výraznějším způsobem, určitě rádi nebudou. Česká pošta se totiž rozhodla své služby zdražit, a my se tedy dnes podíváme, za co si připlatíme. Pojďme tedy na to!

Standardní doporučené psaní

Právě tato položka se zdražuje. Varianta standardního doporučeného psaní do 50 g bude nyní stát 47 korun. Tedy o pět korun více než minulý rok. 100 g psaní pak zdražuje z 52 na 55 korun. Cenné psaní je také dražší. Do 50 g bude stát 55 korun. Dražší bude i posílání peněz poukázkou. Poukázka typu A bude nyní stojí 39 korun, v případě dobírky neboli poukázky C pak 48 korun. Existuje ještě poukázka typu D – tedy poukázka s urychlenou výplatou při částce do 1000 korun. Za tu dáte o 14 korun více než předtím.

Zavedení dvourychlostního doručování

Od prvního únorového dne tohoto roku také Česká pošta zavede takzvané dvourychlostní doručování zásilek. Obyčejné psaní do 50 g tak bude nadále za 19 korun, ale pokud chcete jeho rychlejší doručení, bude vás to stát korun 26. Z průzkumu České pošty vyplývá, že lidé nepotřebují rychlé doručení, ale stačí jim, že mají garanci, že zásilka opravdu dojde. O tom vypovídají i fakta hovořící o tom, že průměrná doba, za kterou si lidé přijdou pro zásilku na poštu je 5 dní. Na těchto statistikách také stojí výše uvedené změny.

Česká pošta chce lepší hospodaření

Tyto snahy jsou zapříčiněny tím, že Česká pošta chce vylepšit své hospodaření. Má to však i další efekt. Kvůli každoročnímu zdražovaní klesá objem listovních zásilek. Zhruba o 10 %. Například o svátcích, které jsme nyní prožili a které jsou každoročně na zásilky bohaté, poklesl objem listovních zásilek a lidé využili raději SMS zprávy nebo e-maily.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *