Pondělní školní restart: Někde bude asistovat dokonce policie

Školák

Už v pondělí 25. května 2020 dojde ke znovuotevření základních škol. Přípravy už mají školy za sebou, nicméně provázely je mnohé nejasnosti. I nyní, když už se školy otevřou, není spousta věcí úplně přehledná. Už jen fakt, že ministerstvo školství vydalo manuály, podle nichž se mělo jet, a následně je po kritice prohlásilo za nezávazné, je poněkud zvláštní. Z úst pana ministra Plagy dokonce zaznělo, že by se ředitelé měli řídit hlavně svým vlastním rozumem. Co je povinné, skutečně není na webu ministerstva školství jasné.

Zpropadené roušky

Začít bychom mohli třeba nošením roušek. V základních školách jsou pravidla velmi přísná. Dítě ve škole si musí nasadit roušku vždy, když opustí třídu. V mateřských školách jsou o rok mladší děti volně v pohybu bez roušky po celém objektu. Zatímco ve škole může být v kolektivu jenom 15 dětí, v mateřských školách se jedná klidně i o plný počet, tedy 28 dětí. Opět ne příliš logické.

Zajištění organizace osob před školou

Přesně tuto povinnost budou ředitelé škol mít. Před samotnými budovami se ale nachází veřejné prostranství. Mnozí ředitelé škol tak požádali o pomoc s organizací policii. Ranní nápor žáků bude totiž zřejmě nemalý. Třeba Hana Mikulcová, zástupkyně ředitele ZŠ Benešov Jiráskova hovoří o tom, že do jejich školy nastoupí zhruba 70 % dětí, konkrétně jich tedy v tomto případě bude 300.

Budou mít jinou třídní učitelku

Ano, pokud třída nastoupí ve větším počtu než 15 dětí, pak musí některé děti počítat s tím, že je bude učit někdo jiný. Jinak rodiče měli možnost dítě do školy přihlásit pouze do 18. května do půlnoci. Pokud tak neučinili. Jejich ratolest se do škol již do konce roku zřejmě nedostane. Otazníků je zkrátka spousta a každý si obrázek o této situaci musí udělat sám. Jde fakticky ale o jakousi polovičatou záležitost. Buď měli jít všichni, nebo nikdo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.