Trh práce

Koronavirus mění trh práce: Polovina nabídky pracovních pozic

Od počátku bylo jasné, že koronavirová pandemie dokáže pozitivně či negativně ovlivnit spousty segmentů. Mimo jiné také trh práce. Když porovnáme data z minulého roku a ta letošní, zjistíme, že personální agentury evidují cca polovinu pracovních pozic ve srovnání s minulým rokem. Logicky je méně práce v gastronomii a cestovním ruchu. Naopak nejvíce jsou ceněni pracovníci v oblasti IT. Jaké jsou tedy přesně změny na trhu práce? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Hlavní vlna změn je na cestě

Úbytek příležitostí je dramatický, nicméně hlavní vlna je teprve na cestě. V současnosti totiž společnosti stále čerpají státní podporu v různých podobách, a tak se stavy zaměstnanců nijak výrazně nemění. V březnu se sice volná místa na trhu práce objevila, nicméně obsadili je především lidé z oblasti gastronomie a služeb. Co se týká nabídky brigád, je v porovnání s loňským rokem fakticky nulová.

Třetinová nabídka trvalých pracovních poměrů

Data společnosti Grafton Recruitment je nábor minimální hlavně v gastronomii a hotelnictví. Stejně tak v automobilovém průmyslu. Bez práce je aktuálně okolo čtvrt milionu lidí. Počet logicky půjde ještě nahoru.

IT pracovníci nad zlato

Ajťáci jsou aktuálně maximálně žádaní. Vedoucí marketingu a komunikace agentury Randstad Alžběta Honsová se zmínila o tom, že na IT oddělení se šetří až jako na posledním místě. Lehce zvýšená poptávka je zaznamenána také v oblasti stavebnictví. Ostatně úbytek dělníků ze zahraničí je citelný.

Nouzový stav jako zlom

Za jakýsi zlomový bod lze považovat vyhlášení nouzového stavu. Největší propad byl zaznamenán od 16. března. Lehké výkyvy byly zaznamenány také na Velikonoce. Jinak se staly běžnou praxí pohovory v online podobě. Od 11. května by mohlo dojít k oživení situace, jelikož dojde k otevření obchodních center a jiných provozů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Michal Odpovědět

    Nejlepší je,nic nedělat a také nic nezkazit !! Tím se řídím celý život. Práce je pro blby,chytrý vydělá prachy,aniž by hnul prstem !!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *