Polsko zahajuje novou éru: Smlouva na první jadernou elektrárnu je podepsána

Jaderná elektrárna

Polsko dává jasně najevo svůj závazek přechodu na bezuhlíkové energetické zdroje. Společnost Polské jaderné elektrárny nedávno podepsala smlouvu na výstavbu své první jaderné elektrárny. Tento krok je důležitý nejen pro polskou energetiku, ale také pro celkový směr, kterým se Polsko chce ubírat v oblasti civilní jaderné energetiky.

Jaderná energie jako klíčový prvek polského energetiky

Smlouva na první jadernou elektrárnu v Polsku byla podepsána během slavnostního ceremoniálu ve Varšavě. Společnost Polské jaderné elektrárny (PEJ) se spojila s konsorciem Westinghouse-Bechtel, aby společně realizovaly tento ambiciózní projekt.

Mateusz Morawiecki, polský premiér, byl u podpisu a zdůraznil, že jaderná energie se stane základním kamenem v rámci snahy o přechod na bezuhlíkový zdroj energie. Toto rozhodnutí nejenže podpoří snižování emisí skleníkových plynů, ale také zredukuje závislost Polska na dovozu paliv.

Podrobnosti o projektu

Tato historická smlouva se týká projektu jaderné elektrárny s výkonem 3 750 MWe, která má být postavena v severním Polsku. Smlouvu podepsali tři klíčové osobnosti: Mateusz Berger, generální ředitel PEJ, Patrick Fragman, generální ředitel Westinghouse, a John Howanitz ze společnosti Bechtel.

Dohoda má časový rámec 18 měsíců, během kterých se plánuje vypracovat více než 400 zpráv a studií. Dále zahrnuje návrh dodavatelských řetězců, podporu investičního procesu a přípravu nezbytné dokumentace pro získání stavebního povolení.

Mateusz Berger uvedl, že tato smlouva je vrcholem snahy jeho společnosti pro tento rok. „Dokončujeme fázi plánování a zahajujeme fázi projektování,“ dodal s nadšením.

Budoucnost

V prosinci 2021 určila PEJ místo pro první polskou jadernou elektrárnu – Lubiatowo-Kopalino v přímořském Pomořanském vojvodství. Tato elektrárna bude postavena s využitím technologie AP1000 od Westinghouse a skládat se bude ze tří bloků. Plánovaný termín zahájení výstavby je rok 2026, a první blok by měl začít generovat elektřinu v roce 2033.

Odhadovaný rozpočet projektu činí více než 100 miliard PLN (500 miliard korun). Generální ředitelství pro ochranu životního prostředí potvrdilo výstavbu a provoz této elektrárny 22. září.

Velvyslanec Marek Brzezinski označil tuto dohodu za klíčový krok v rámci polsko-americké spolupráce v oblasti civilní jaderné energetiky.

Zdroje info:https://energy.economictimes.indiatimes.com/news/power/poland-signs-deal-for-first-nuclear-power-plant/104008501?redirect=1, https://www.thefirstnews.com/article/poland-signs-deal-for-design-of-first-nuclear-power-station-41637

Náhledové foto: Pixabay