Polsko se pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU

Práce

Polsko si v posledních letech udržuje velmi nízkou míru nezaměstnanosti, což je úspěch, který se přičítá účinné vládní politice. Podle nových údajů Eurostatu zůstala míra nezaměstnanosti v září na stabilní úrovni 2,8 %, což je jedno z nejnižších čísel v celé EU. Jak se Polsku daří udržovat nízkou nezaměstnanost a co stojí za tímto úspěchem?

Stabilní míra nezaměstnanosti v Polsku

Podle nejnovější zprávy o nezaměstnanosti, kterou vypracoval statistický úřad EU Eurostat, zůstala polská sezónní míra nezaměstnanosti v září ve srovnání se srpnovými údaji stabilní na úrovni 2,8 %. Tato statistika potvrzuje úspěch Polska v udržení stabilní situace na trhu práce.

„Údaje Eurostatu potvrzují stabilní situaci na trhu práce v Polsku,“ oznámil v pátek ministr Maląg. „Září je čtvrtým měsícem, kdy míra nezaměstnanosti v naší zemi zůstává na stejné úrovni 2,8 procenta.“

Polsko patří spolu s Maltou (2,8 procenta) mezi země EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Tato pozice v rámci Evropské unie znamená, že Polsko je jednou z nejatraktivnějších destinací pro ty, kteří hledají nové pracovní příležitosti. V Česku se v září zvýšila míra nezaměstnanosti ve věkové kategorii do 25 let, a to na 9,4 procenta ze srpnových 7,9 procenta.

Snížení počtu nezaměstnaných osob

Z údajů Eurostatu vyplývá, že počet nezaměstnaných osob v Polsku se v porovnání se stejným obdobím roku 2022 snížil o 33 000 osob. V září 2023 bylo podle Eurostatu bez práce 477 000 Poláků, což je o 510 000 méně než v září 2022. Toto významné snížení nezaměstnanosti ukazuje, že vládní opatření a podpora podnikatelů byly účinné.

Ministr Maląg tento úspěch přičítá právě zmíněné vládní politice: „Během pandemie jsme na podporu podnikatelů a záchranu pracovních míst vyčlenili stovky miliard zlotých. Ochránili jsme Poláky před strašidlem nezaměstnanosti, které bylo postrachem období transformace.“

Tímto způsobem se Polsko stalo jakýmsi vzorem pro jiné země v regionu, které se snaží bojovat s vysokou mírou nezaměstnanosti.

Zdroje info:X, https://tvpworld.com/73868435/poland-boasts-lowest-unemployment-rate-in-the-eu, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/nezamestnanost-evropska-unie-cesko-prace_2311031314_afo

Náhledové foto: Pixabay