Pohonné hmoty opět zdražují, v zahraničí si připlatíme

cena paliv

Pohonné hmoty opět zdražují, v zahraničí zaplatíme ještě více

Před pár dny jsme se přesunuli z jara do léta, i když oproti předchozím rokům bylo zatím počasí méně teplé. Na přelomu června a července můžeme očekávat největší nápor dovolených, jejichž sezóna bude trvat do konce srpna a pomalu utichat až v září, respektive na konci měsíce. Mnoho lidí tak upřednostňuje zejména dopravu osobním automobilem po Evropě i tuzemsku. Během posledních týdnů opět mírně podražily pohonné hmoty, které budou mírně nadále růst. Ve srovnání s některými zeměmi je však výhodnější natankovat raději u nás. Jak se tedy pohybuje situace okolo ceny pohonných hmot?

Očekáváné zdražení

S nadcházejícími prázdninami je potřeba počítat se zdražením. Natural 95 nedávno překročil hranici 37 korun za litr. Nynější průměr činí 37,29 korun. Za zvýšení ceny může zvyšující se poptávka, jelikož bude více řidičů, kteří doposud toho moc nenajezdili. Zdražit má nafta vlivem zvýšení spotřební daně, a to až o 1,50 korun za litr. Cena nafty se tak zvýší vlivem spotřební daně, s DPH o 1,80 korun za litr. Za zdražení může také slábnoucí koruna vůči americkému dolaru. Na začátku května byla hodnota amerického dolaru 21,50 Kč, nyní stoupla hodnota na 22 Kč.

paliva

Foto: Pixabay

Situace u sousedů

Jestliže se chystáte na dovolenou do sousedních zemí, tak je dobré si udělat obrázek, na jaké částky pohonných hmot zde narazíte:

  • Německo – benzín 44,15 Kč / nafta 37,12 Kč,
  • Rakousko – benzín 37,59 Kč / nafta 35,77 Kč,
  • Slovensko – benzín 37,59 Kč / nafta 33,80 Kč,
  • Polsko – benzín 34,82 Kč / nafta 32,82 Kč.

Ceny pohonných hmot tedy nejsou o nic horší, ve srovnání s našimi (benzín 36,83 Kč / nafta 31,40 Kč). V Polsku natankujete dokonce výhodněji, jak u nás, tedy co se týče benzínu, a brzy i nafty. V Rakousku nebo Slovensku vyjde doplnění paliva podobně, jako u nás. Nejhůře na tom jsou pro nás ceny v Německu, kde bude rozdíl citelnější. Pokud chystáte cestu tam, raději natankujte ještě před vjezdem právě do Německa.

Situace v dalších zemích Evropy

V případě, že vaše cílová destinace bude směřovat mimo tuzemsko a sousední státy, tak čtěte dále, abyste zůstali v obraze, jaké ceny na vás budou čekat:

  • Itálie – benzín 43,49 Kč / nafta 39,62 Kč,
  • Francie – benzín 44,60 Kč / nafta 39,90 Kč,
  • Maďarsko – benzín 37,24 Kč / nafta 35,82 Kč,
  • Chorvatsko – benzín 34,03 Kč / nafta 33,96 Kč,
  • Bulharsko – benzín 30,69 Kč / nafta 29,31 Kč.

Jak vidíte, tak ceny v cílových destinacích pro Čechy jsou rozdílné. Podobných cen, jako v Německu se dočkáte v Itálii a Francii, lépe na tom budete v Chorvatsku, Slovinsku nebo Bulharsku. Ceny v Maďarsku jsou podobné těm našim za benzín, co se týče nafty, tak tam si připlatíte. Ostatní oblíbené destinace zde nejsou zveřejněny, jelikož spousta cestujících upřednostňuje raději leteckou dopravu. Jedná se například o Řecko nebo Španělsko.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-v-zahranici-si-vetsinou-za-benzin-i-naftu-priplatime-40435016https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-benzin-i-nafta-v-cesku-od-minuleho-tydne-opet-zdrazily-40435488

Náhledové foto: Pixabay