Pohled učitele: Plánovaná stávka škol 27. listopadu nic neřeší

Učitelé

Tak je to zase tady. Poprvé od roku 2019 se bude ve školství stávkovat. V úterý školské odbory rozhodly o tom, že 27. listopadu dojde k celodenní výstražné stávce jak základních, tak i středních a mateřských škol. Odborové svazy tvrdí, že hodinová stávky by nebyla dostatečná. Dostatečná ale nebude asi ani stávka celodenní, respektive nevyřeší se nejspíše opět vůbec nic. Jelikož ještě stále učím, dovolím si nabídnout svůj pohled na věc, ať už s ní kdo bude souhlasit, nebo nikoli.

Někdo se zapojí, někdo ne

Podobně tomu ostatně bylo i při minulé stávce v roce 2019. Někteří stávkovali, jiní byli ve škole. Záležet bude na řediteli, aby zajistil provoz školy. V podstatě se bude nějakým způsobem snažit přesvědčit své lidi, aby byli v práci. Ve finále tato stávka opět vlije zlou krev do žil. Jelikož někteří budou chtít stávkovat a jiní nikoli. Opět se ukáže, komu jde o vzdělávání, komu o peníze a komu o cokoli jiného. Vytvoří se dva tábory, které mezi sebou budou v lepším případě diskutovat.

Bere si vláda děti jako rukojmí?

Odborové svazy právě toto tvrdí. Skutečnost je ale podle mého názoru úplně jiná. Vláda svými škrty zapříčinila to, že se budou muset propouštět učitelé. Pan ministr hodlá zastropovat platy učitelů, nicméně podle místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéty Seidlové bude muset zhruba 40 % škol snížit počty pedagogů. Tak se to stane. Nic hrozného, podle mého názoru. Prostě se školy budou muset chovat více ekonomicky. U standardních soukromých firem je toto samozřejmost. Ano, školy nelze vést vyloženě jako firmy, ale ekonomika věci je na místě.

Studenti přijdou o projektové dny

To se toho stane. V minulosti také žádné nebyly a přežili jsme. Popravdě řečeno, i projektové dny je možné ale řešit s nižším počtem pedagogů. Problém nastane ve výuce jazyků, kdy jsou třídy běžně dělené. Bohužel. V některých školách se vrátíme k tomu, že se bude učit ve skupinách po 30 dětech. Pamatuji si, že když jsem chodil do školy já za minulého režimu, šlo o běžnou záležitost. Dnes to je nepřekonatelný problém. Ano, je obří rozdíl, když je ve škole 20 dětí a 30 dětí. Rozpočet školství ovšem není nafukovací a jiné obory musí také šetřit. Ideální je najít nějaký kompromis. Standardně je ve třídách kolem 25 dětí ve třídě a problém to není. Stávka sice bude, ale nevyřeší vůbec nic. Ministr peníze prostě nesežene a hned tak nehrozí, že by učitelé měli oněch garantovaných 130 % průměrné mzdy.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/skolske-odbory-stavka-zakladni-materske-stredni-skoly.A231107_184227_domaci_kurl, https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/98292/organizace-stavky-ucitelu-budou-mit-stavkujici-volno-a-prijdou-o-plat-a-co-s-uciteli-kteri-se-ke-stavce-nepripoji.html

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.