Podvodníci se opět snaží útočit na klienty bank

phishing

Podvodníci drží krok s dobou a neustále se snaží oklamat lidi, aby získali přístup k internetovému bankovnictví nebo peněz. Tentokrát cílí především na klienty České spořitelny a Komerční banky. Obě banky ruší své předchozí aplikace a ověřovací klíče, které nahrazují jednou hlavní aplikací. Útočníci tak velmi snadno mohou zneužít klienty, kteří buď nejsou zruční, nebo věnují nedostatečnou pozornost bezpečnosti.

Falešná aplikace George ID

Klienti České spořitelny ještě nedávno využívali hlavní aplikaci George a George klíč pro ověření. Podvodníci se snaží využít situace, kdy se pravomoci obou aplikací spojí do hlavní aplikace George. Útočníci se snaží přesvědčit klienty, že rušená aplikace George klíč bude nahrazena novou aplikací „George ID“. Podvodníci tuto falešnou aplikaci nabízejí prostřednictvím telefonátů vedených automatem, které vygenerují URL s odkazem ke stažení aplikace nebo prostřednictvím klasické SMS zprávy či e-mailu.

Útočníci také často využívají phishingové metody, kdy se vydávají za pracovníky banky. Nenechte se oklamat a snažte se ověřit údaje volajícího, zda se opravdu jedná o zaměstnance banky. V případě podezření nezveřejňujte žádné své osobní údaje a ukončete hovor. Následně kontaktujte banku na telefonním čísle 800 207 207. O celé situaci informuje samotná banka.

Jak ve skutečnosti probíhá přechod aplikací?

Klient banky je předem informován o spojení aplikací do jedné hlavní, a to prostřednictvím e-mailu a zprávy v aplikace George. Po této informaci mají uživatelé přibližně týden na provedení změn. Uživatelům je umožněno odložit sloučení aplikací. Pro provedení změn je nezbytné projít bezpečnostním systémem, což zahrnuje ověření otiskem prstu, skenem obličeje nebo použitím šestimístného PIN kód, nastaveného v aplikaci George klíče. Celý tento proces se provádí výhradně v hlavní aplikaci George. Rozhodně se nesnažte tyto údaje sdílet jinde než právě v této aplikaci.

Komerční banka

Uživatelé Komerční banky čelí podobné situaci, kdy se mění stávající aplikace Moje banka a KB klíč. Obě tyto aplikace budou nahrazeny novou aplikací „KB+“. Je velmi důležité, aby klienti této banky byli obezřetní vzhledem k rostoucímu množství podvodů.

Zdroj: https://mobilmania.zive.cz/clanky/pozor-na-promysleny-podvod-ceska-sporitelna-rusi-george-klic-utocnici-se-snazi-podstrcit-falesnou-aplikaci/sc-3-a-1359237/default.aspxhttps://www.e15.cz/finexpert/banky-a-ucty/ceska-sporitelna-rusi-george-klic-utocnici-se-to-snazi-zneuzit-k-podvodum-1412847

Náhledové foto: Pixabay