Podvodníci opět útočí prostřednictvím SMS zpráv

phishing

V Česku opět úřadovaly podvodníci, kteří se snaží z obětí vylákat peníze nebo údaje k internetovému či mobilnímu bankovnictví. Tento způsob podvodu se nazývá „phishing“. Tentokrát se jednalo o varovné SMS zprávy před exekucemi. Cílem kybepodvodníků bylo vyvolat obavy u lidí a získat jejich přístupové údaje k bankovnictví. Podvodná stránka byla již zlikvidována, ale není vyloučeno jejich znovuobjevení na jiné doméně. Tyto útoky se dějí pravidelně.

Phishing

Phishing je typ podvodu, který cílí na peníze nebo na vaši identitu. Nejčastěji cílí na přístupové údaje k mobilnímu či internetovému bankovnictví. Většinou se vydávají za bankovní společnost, u které máte účet. Dříve bylo snadné odhalit, že se jedná o podvod. V dnešní době je důvěryhodnost zpráv daleko vyšší, jelikož psaný text neobsahuje žádné chyby, i díky umělé inteligenci. Vodítkem může být odchylka v odkaze nebo u názvu odesílatele. Například místo „www.csas.cz“ bude v odkaze „www.cs4s.cz“.  Na nic neklikejte, ani nevyplňujte žádné údaje. Pamatujte, že banka nikdy nebude apelovat, abyste vyplňovali tyto údaje.

Dobře promyšlený podvod

Tento podvod konkrétně probíhal přes SMS zprávu. Textová zpráva vyzývala na nezaplacený dluh a obsahovala odkaz, kde jsou zobrazeny informace. Na tomto odkaze se dotyčné osobě zobrazí nabídka ověření exekuce pomocí přihlašovacích údajů do elektronického bankovnictví. Celý podvod byl tak důvěryhodný, že nebylo tak snadné podvod odhalit, jako předchozí v minulosti. Tímto způsobem získali podvodníci přístup k těm nejcitlivějším údajům.

V případě, že obdržíte takovou zprávu, neprodleně ji nahlaste Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten stránku prověří a bude informovat veřejnost. Kolik lidí podvodu naletělo, se ještě neví, stejně jako konečné důsledky. Buďte tedy opatrní, pokud obdržíte takové zprávy.

Ministerstvo

Před podobnými podvody varovala exekutorská komora před rokem. Tehdy dokonce podvodníci zneužívali oficiální podobu jejich webu. Po vyplnění údajů se zobrazily informace o fiktivním dluhu. Podvodná aplikace nabízela způsob, jak uhradit celý dluh.

Rozšířené byly také podvody spojené s vyzvednutím sociálních dávek nebo příspěvku na bydlení. Před těmito podvody varoval i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Jedinými pravými stránkami jsou mpsv.cz a uradprace.cz/

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-objevily-se-sms-s-falesnymi-exekucemi-40443630https://www.kurzy.cz/zpravy/742915-v-cesku-se-objevily-falesne-exekuce-dalsi-podvod-jak-ziskat-citlive-udaje-i-penize-lidi/

Náhledové foto: Pixabay