Babiš: Češi v Polsku utrácejí miliony a vládě drahota vyhovuje

Andrej Babiš

Nákupy Čechů v zahraniční se stávají jakýmsi koloritem současnosti. Mnozí lidé v Polsku nakupují běžně a nemohou si vynachválit místní ceny. Není se čemu divit, jelikož mnohé potraviny je možné u našich severních sousedů nakoupit skutečně za velmi výhodné ceny. Na situaci se zaměřil také bývalý premiér Andrej Babiš, který na sociálních sítích jasně poukazuje na fakt, že potraviny jsou v Polsku mnohem levnější a že s tím naše vláda v podstatě vůbec nic nedělá.

Vyhovuje vládě drahota?

Andrej Babiš se na sociální síti X vyjadřuje v tom smyslu, že jediným důvodem drahých potravin, pohonných hmot a zboží je neschopná vláda. Podle expremiéra vládě vyhovuje drahota. Díky ní totiž připlouvá do státního rozpočtu stovky miliard navíc. Vláda pak logicky ušetří a může disponovat finančními prostředky navíc. Šetřit tímto způsobem ovšem určitě není optimální.

Nejvyšší DPH na potraviny v Evropské unii

Daň z přidané hodnoty na potraviny činí v České republice 15 %, v Polsku je nulová. Tato skutečnost se musí jednoznačně v cenách potravin promítnout. Tady stačí skutečně kupecké počty a logika věci.

Největší koncentrace řetězců v Evropě

Česká republika se dle Babiše vyznačuje také největší koncentrací řetězců v celé Evropě. V Polsku mají Biedronku. 90 % veškerých potravin u prodávají právě řetězce, jichž je 5 až 6. Přitom je v České republice 33 000 zemědělců a 8 500 potravinářských podniků! Na řetězce by se mělo přitlačit. Podle Babiše to ale trenér Liverpoolu, jak označuje premiéra Fialu, nečiní, stojí na křižovatce a řeší Agrofert.

Agrofert je nevinný

Pochopitelně. Andrej Babiš nejspíše stojí za tím, že Agrofert ceny ovlivnit nemůže. Zvláštní, přitom aktuální vykazuje rekordní zisky. Vždyť loni činil zisk tohoto holdingu přes 13 miliard korun! I přes zdražení plynu se zisky zdvojnásobily. Zvláštní.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/agrofert-zisk-andrej-babis-cena-plynu_2307051058_har, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-proc-zdrazuje-jidlo-velci-hraci-si-rozdelili-trh-rika-ekonomka-o-agrofertu-225713, https://www.forum24.cz/babisovym-potravinam-se-temer-neda-vyhnout-velky-prehled-vyrobku-holdingu-agrofert  

Andrej Babiš: Náhledové foto Andrej Babiš/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.