Podpora v nezaměstnanosti se nejspíše sníží

peníze

Ministerstvo práce a sociálních věcí ústy ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nejspíše uvažuje o redukci podpory v nezaměstnanosti, zejména kvůli nutnosti úspor ve státním rozpočtu. Jak by měla nová podpora vypadat?

Vláda vyslyší volání NERVu

Poradní orgán vlády NERV, tedy národní ekonomická rada vlády, Fialově kabinetu adresoval několik návrhu, které by měly snížit zadlužování Česka a řešit problém strukturálního deficitu státního rozpočtu. Mezi těmito návrhy je mimo jiné i snížení podpory v nezaměstnanosti, přičemž premiér i ministr Jurečka se shodují, že návrh vyslyší. Mezi návrhy NERVu, však nebyla jen tato změna. Najdete zde další návrhy, které mají bojovat proti strukturálnímu deficitu. Jde například o redukci slev na jízdném do podoby před srpnem 2018, zrušení podpory stavebního spoření, zvýšení efektivity veřejné správy, redukce samosprávy, snížení počtu vězňů či policistů, zrušení výchovného, zkrácení doby rodičovského příspěvku či snížení dotací v zemědělství.

Ministerstvo připraví návrh

Vláda poukazuje na to, že Česko má druhou nejnižší nezaměstnanost v EU, poptávka po zaměstnancích zde převyšuje počty nezaměstnaných. Kdo má zájem pracovat, ten nemá problém práci najít. Alespoň dle Jurečky. Dle ministerstva je tedy vhodná doba na úpravu systému, který například minulý rok „spolykal“ 10 miliard korun. Nyní má tedy ministerstvo za úkol připravit konkrétní podobu nového systému. Může jít o snížení dávek nebo zkrácení doby jejího pobírání.

Snížení podpory v nezaměstnanosti podle NERVu

Dle NERVu by mělo jít o jednu z následujících variant. Například zkrácení podpůrčí doby o 1 až 2 měsíce u každé věkové skupiny či alespoň u skupin do 50 let. Dále by se mohla snížit procentuální složka dávky, například snížení z 65 % na 60 % v prvních dvou měsících a na další dva pak stanovit 45% podporu namísto současných 50 %. Zbytek doby by pak nezaměstnaní pobírali 40 %, nikoli současných 45 %. Jiná varianta pak počítá s tím, že první dva měsíce by mohlo jít dokonce k navýšení podpory na 70 %, avšak tato doba by pak byla následovaná zbytkem podpůrčí doby, která by byla významně snížena.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/podpora-v-nezamestnanosti-bude-zrejme-nizsi-najdete-si-praci-je-ji-dost-vybizi-ministr-jurecka/, https://ceskeduchody.cz/zpravy/skupina-nerv-navrhuje-zruseni-vychovneho-k-duchodu-jurecka-to-jednoznacne-odmita

 Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.