rozpočet1

Podpora rozpočtu komunisty – jen s armádními škrty

Andrej Babiš vede vládu, která je závislá na hlasech komunistů. Nyní se to projevuje více než kdy jindy. jeho vláda totiž nemá většinu, ale potřebuje schválit rozpočet. KSČM však trvá na podmínce, že podpoří rozpočet jen, pokud vláda seškrtá v kapitole pro obranu 10 miliard korun. Jinak komunisté nebudou pro vládní rozpočet hlasovat.

Výkonný výbor komunistické strany jednal s ministryní

Alena Schillerová (za ANO) vyjednávala podporu na zasedání výkonného výboru ÚV KSČM. Předseda Vojtěch Filip pak oznámil médiím, že jeho většina tohoto orgánu nadále podporuje podmínku škrtů pro armádu ve výši 10 miliard korun, které by se raději přesunuly do rozpočtové rezervy. Má jít o lepší variantu proto, aby armáda lépe pomáhala se zvládáním covidové krize. Po jednání na VV ÚV KSČM však ministryně Alena Schillerové jakékoli krácení výdajů na obranu odmítla.

Ve hře je i rozpočtové provizorium

Na jednání s komunisty Schillerová chtěla vyjít druhé straně vstříc, a tak do jednání šla s nabídkou podpory pro některé pozměňovací návrhy komunistů. Například ohledně výstavby školek. Stejně tak však ministryně varovala před tím, že pokud se strany nedohodnou, je ve hře i rozpočtové provizorium. Přeci jen máme již jen necelý měsíc do nového roku, na nějž však ještě není schválený rozpočet. To by dle vlády mohlo výrazně zhoršit manévrovací prostor vlády pro boj s koronavirem. Co znamená rozpočtové provizorium? Není-li k prvnímu dni nového roku schválen rozpočet na tento rok poslaneckou sněmovnou, platí do doby, než bude zákon schválen, období, kdy „se jede“ podle pravidel rozpočtu předchozího roku. I v roce 2021 by se tedy výdaje státu řídily podle zákona o státním rozpočtu na rok 2020.

Hlasování příští týden

Návrh rozpočtu půjde na finální hlasování do sněmovny příští týden. Nejspíše ve středu 16. prosince. Tento návrh však ještě nepočítá s dopady daňové reformy, kterou sněmovna a v pozměněné verzi i senát přijaly v minulých týdnech. Tyto změny snižují příjmy státu zejména zrušením superhrubé mzdy, a tedy faktickým snížením daní pro všechny.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *