Počet lidí v exekuci meziročně klesl

Exekutorská komora vydala statistiky, z nichž vyplývá, že počet lidí v exekuci meziročně klesl. Dnes se na podrobné přehledy této statistiky společně podíváme. Pojďme tedy na to!

711 tisíc lidí v exekuci

Dle exekutorské komory je v této době 711 939 fyzických osob v exekuci. Číslo je poměrně vysoké, i tak však lze brát toto číslo pozitivně. Jde totiž o meziroční pokles lidí v exekuci o 8000. Příznivá je situace také u nezletilých dlužníků. I v této kategorii dochází ke snižování počtu. Nezletilých dlužníků je meziročně skoro o 25 % méně než na konci minulého roku. Nenaplnily se tak černé scénáře, které odhadovaly, že pandemický situace se negativně projeví ve zvyšování počtu lidí, kteří jsou v exekuci. Samotný počet exekucí se však mírně navýšil.

Nárůst počtu exekucí

Lidí v exekuci je tedy o 8 tisíc méně než minulý rok. Počet exekučních řízení se však zvýšil, a to z 4,3 milionu na 4,5 milionu exekucí. Důvodem je zejména speciálně přijatá moratoria na provádění exekucí, která byla přijata v zákonech Lex Covid I., II. a III. Kvůli nim nebylo možné exekuce efektivně provádět, ale ani ukončovat. Nárůst se projevil zejména u vícečetných exekucí. Fyzických osob s jednou exekucí je totiž o 4 % méně než v loňském roce. Naopak počet exekucí na jednu osobu se zvýšil z 5,77 na 6,43.

Pozitivní je snižování nezletilých dlužníků

Jako pozitivní trend lze označit, že počet nezletilých dlužníků se snížil z loňských 2220 na 1723. Je jich tedy o necelých 500 méně. Tento efekt se dá připsat zejména veřejnému tlaku na věřitele, kteří tyto exekuce vůči nezletilcům vedli. Stejně tak však můžeme vděčit relevantní judikatuře nejvyšších soudů a také dlouho očekávané novele občanského zákoníku. Tyto i výše uvedené změny se pak projevily ve změně profilu průměrného dlužníka. Nyní jde o muže (58 % případů), kterému je 45,7 let.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/komora-pocet-lidi-v-exekuci-klesl-mezirocne-o-8000-na-712-000/2110144
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.