Daň z nemovitosti

Platba daně z nemovitostí se blíží

Pokud vlastníte nemovitost, určitě víte, co vás v následujících týdnech čeká. Platba daně. Dnes se podíváme na praktické rady ohledně možností jejího zaplacení. Pojďme tedy na to!

Složenky již leží ve schránkách

Vybírali jste si dnes již poštu? Pokud ne, možná tam naleznete dopis od finanční správy, které vám zasílá daňovou složenku. Jde o složenku, která se platí na poště bez poplatku. Poslední by měly dorazit nejpozději do 22. května. Na oddělitelné části složenky naleznete informace o výši vaší daně a může zde být zmíněn i přeplatek nebo nedoplatek. Pokud máte nemovitosti jen v jednom kraji a zároveň je daň nižší než 5 000 Kč, naleznete ve schránce jen jednu složenku. Máte-li daň vyšší než 5 000 nebo máte-li nemovitosti ve více krajích, může zde být složenek více. Číslo účtu máte napsané na složence, stačí jej jen vyplnit na oddělitelnou část.

Nechcete platit složenkou?

Pokud nechcete platit daň z nemovitosti složenkou, je zde více možností, jak ji uhradit. Prvním je bezhotovostní převod na účet finančního úřadu. Druhým je na poště běžnou složenkou. Tedy ne tou, kterou vám zaslala finanční správa. Zde však zaplatíte poplatek, který se k složence váže. Dalším možným postupem je platba prostřednictvím SIPO nebo hotově na pokladně finančního úřadu. Poslední možností, kterou si zde představíme je platba pomocí QR kódu, který načtete do mobilního bankovnictví z mailu nebo z oddělitelné části složenky, kterou vám zaslala finanční správa.

Nezapomeňte na variabilní a konstantní symboly

Pokud platíte daň z vašeho účtu nebo složenkou, je důležité do náležitostí plateb zmínit i variabilní symbol. Tím je pro účely těchto plateb vaše rodné číslo. Je-li nemovitost ve vlastnictví právnické osoby, za kterou daň platíte, uveďte zde její IČ. Dále zde nesmí chybět ani konstantní symbol. Ten může být různý. Při platbě z vašeho účtu je KS 1148. Platíte-li prostřednictvím běžné poštovní poukázky připište do KS 1149. Při platbě složenkou, kterou vám zaslala finanční správa bude zase KS 0001.

8 komentářů

 1. amaia@email.cz'Amaia Odpovědět

  Stále to tu čtu a žádnou složenku jsem ještě nedostala. Mám zajít na finanční úřad osobně se zeptat, kde to vázne?

 2. Klasika35@seznam.cz'Klásek Odpovědět

  Máme v pronájmu penzion. Majitel tvrdí, že jsme povinni zaplatit daň z nemovitosti. Je to pravda ?

  1. dchood@seznam.cz'Láďa Odpovědět

   Tuto povinnost má vlastník pozemku, nikoliv pronájemce, není-li to výslovně ošetřeno v nájemní smlouvě.

 3. ja@ty.cz' Odpovědět

  Zlodějna nejvyšší. Je to normální výpalné a pořád jsem nepochopil smysl tohoto výpalného. Proč mám platit za chatu tisícovku ročně, když k ní nevede ani žádná oficiální cesta a nejbližší veřejné osvětlení je 2 km daleko?
  Za nemovitost ve městě nebo poblíž veřejných komunikací s veškerou infrastrukturou, která se udržuje a rozvíjí – budiž.
  Ale chata na černoprdelnickém pozemku, která je stranou všeho a kam se ani nedostanu když pořádně zaprší, to fakt nechápu za co to platím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *