Pivo se dnes pije především doma

Pivo

Pivo je český národní nápoj a tradiční hospodská kultura je jednou z našich národních charakteristik. Ani česká pivní kultura ale není neměnná a podléhá změnám. Ty samozřejmě odrážejí mimo jiné také aktuální ekonomickou situaci. A to je i případ současných změn ve způsobu konzumace piva českými milovníky zlatavého moku.

Z hospody domů

Ještě před pár lety by pravidlo, že pivo pijí Češi rádi v hospodě, Němci raději doma, platilo bezezbytku. Dnes je tomu naopak. Zvyky se mění, ceny stoupají a s tím klesá zájem lidí o návštěvu hospod a restaurací. Pivo tak v současné době pijí lidé častěji doma než venku.

Návštěvnost v restauracích výrazně klesla. Na změně trendů i na zdražování samotném má samozřejmě velký podíl koronavirová pandemie, která zákaznické chování značně pozměnila. V jejím důsledku přišlo tuzemské pivovarnictví přímo také o zhruba dva miliony hektolitrů piva. A to už by vydalo na slušné pivní lázně.

Pivo na doma do pet lahví je dnes obvyklý způsob konzumace a praktikují jej až dvě třetiny zákazníků. Pití piva se tedy díky covidové době pozměnilo natolik, že si majitelé restaurací musí zvykat na něco nového.

Pivo

Foto: Pixabay

Trendy, které s námi zůstanou

Kromě změn ve zvyklostech jednotlivců také dnes mnohem méně lidí chodí za kulturou a ani firemní večírky ještě nejsou tak obvyklé jako před pandemií. To všechno se podílí na poklesu objemu vypitého piva a tržeb. Důsledky pandemie přitom budou dlouhodobé.

Doba, kdy by se pivo prodávalo jako dříve je zkrátka pryč. Hospůdky narvané k prasknutí tak, že si není ani kam sednout, již nebudou tak běžné jako dříve. Trendem dneška je pivo v pet lahvích nebo ve vratných minisoudcích. Pro restaurace, ale také pro mnohé minipivovary, tak nastává boj o holé přežití a jejich jedinou šancí je přizpůsobit se.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/dve-tretiny-piv-ted-lide-konzumuji-doma-40373344

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.