Pivo

Pivo se dnes pije především doma

Pivo je český národní nápoj a tradiční hospodská kultura je jednou z našich národních charakteristik. Ani česká pivní kultura ale není neměnná a podléhá změnám. Ty samozřejmě odrážejí mimo jiné také aktuální ekonomickou situaci. A to je i případ současných změn ve způsobu konzumace piva českými milovníky zlatavého moku.

Z hospody domů

Ještě před pár lety by pravidlo, že pivo pijí Češi rádi v hospodě, Němci raději doma, platilo bezezbytku. Dnes je tomu naopak. Zvyky se mění, ceny stoupají a s tím klesá zájem lidí o návštěvu hospod a restaurací. Pivo tak v současné době pijí lidé častěji doma než venku.

Návštěvnost v restauracích výrazně klesla. Na změně trendů i na zdražování samotném má samozřejmě velký podíl koronavirová pandemie, která zákaznické chování značně pozměnila. V jejím důsledku přišlo tuzemské pivovarnictví přímo také o zhruba dva miliony hektolitrů piva. A to už by vydalo na slušné pivní lázně.

Pivo na doma do pet lahví je dnes obvyklý způsob konzumace a praktikují jej až dvě třetiny zákazníků. Pití piva se tedy díky covidové době pozměnilo natolik, že si majitelé restaurací musí zvykat na něco nového.

Pivo

Foto: Pixabay

Trendy, které s námi zůstanou

Kromě změn ve zvyklostech jednotlivců také dnes mnohem méně lidí chodí za kulturou a ani firemní večírky ještě nejsou tak obvyklé jako před pandemií. To všechno se podílí na poklesu objemu vypitého piva a tržeb. Důsledky pandemie přitom budou dlouhodobé.

Doba, kdy by se pivo prodávalo jako dříve je zkrátka pryč. Hospůdky narvané k prasknutí tak, že si není ani kam sednout, již nebudou tak běžné jako dříve. Trendem dneška je pivo v pet lahvích nebo ve vratných minisoudcích. Pro restaurace, ale také pro mnohé minipivovary, tak nastává boj o holé přežití a jejich jedinou šancí je přizpůsobit se.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/dve-tretiny-piv-ted-lide-konzumuji-doma-40373344

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

3 komentáře

 1. Jaroslav Odpovědět

  Ještě snad jedna podstatná věc. Na podílu poklesu spotřeby piva v restauracích nese nikoliv nepostatný podíl i vyhnání pivařů-kuřáků z hospod a pivnic domů a do garáží. Na tom se podílelo podevším ANO v čele s Babišem a staronovým ministrem zdravotnictví Vojtěchem.

  1. Aster Odpovědět

   Nevím, jak je to jinde, ale na našich dvou nejbližších hospodách se nyní podepisuje fakt, že lidé si v lockdownu koupili pípu, bečku a scházeli se a popíjeli doma v garáži apod. Funguje to dodnes – těžko říct, jestli se to vrátí zpět.
   Zákaz kouření je naprosto v pořádku v restauracích, ovšem v hospodách, kde se nevaří (snad kromě guláše), kde se jen popíjí pivo aj., je to nesmysl. V takových hospodách nemají děti co dělat a dospělý člověk by měl mít svobodnou volbu, jestli chce dýchat kouř nebo ne.

 2. Pakl Odpovědět

  Ano pomatenci a postižení antikuřáci / nekouřím 4 rok / dosáhli toho, že z hospodských vytahali prachy za oddělené kuřárny, odsávání aj. hňupoviny…….Dalším faktem je nenažranost hospodských kteří za minimální náklady toho chtějí trhnout co nejvíc, postřeh z vesnické hospody – hospodský poručí kolo štamgastům a štamgasti otáčejí, vývar v kořalce a pivu zajištěn….když u nás na vesnici končil asi pátý dobrodruh, který si myslel, že hospoda je zlatý důl, tak podstatou bylo, že nejmenovaný pivovar / holport Zubr, Hanušovice a Litovel / si pronajal za 100.000 hospodu na deset let a dusil hospodské za výtoč a jiné, pak přišel zákaz kouření, nechutné pivo a hospoda skončila…..takže si koupím plechovkové a je klid……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *