Peněženky na vedlejší koleji: Papírové peníze skončí za 20 let

V dnešní době existuje již jen velmi málo lidí, kteří by neměli bankovní účet. Jeho prostřednictvím (a prostřednictvím internetového bankovnictví) můžete řadu plateb vyřešit snadno a rychle. A ke každému bankovnímu účtu náleží platební karta. S její pomocí miliony lidí každý den provádí bezhotovostní platby za nákup zboží a služeb. A neplatí se pouze velké nákupy. Platební kartu používáme již na ty nejmenší platby.

Jaká bude budoucnost plateb?

A v budoucnu zajde platební styk ještě mnohem dál. Čekají nás platby bez mobilního telefonu či platební karty, a to již v horizontu 20 let. Platit se bude prostřednictvím otisku prstu, což může snížit podvody spojené s platebními kartami. Právě za dvacet let by také měli vymizet všechny papírové peníze. Je to skutečnost nebo utopie?

Nevýhody bezhotovostních plateb

Peníze, které držíme fyzicky v rukou, utrácíme mnohem opatrněji, než ty, na které „nevidíme“. Jednou z největších nevýhod vymizení papírových peněz tak může být to, že lidé budou ochotni utrácet více. Tedy větší finanční částky, než jsou ve skutečnosti potřeba. Navíc, peníze, které existují pouze v elektronické podobě, si v případě „ohrožení“ nemůžete z banky vybrat. Například když dojde ke znehodnocení úspor.

Monitorování transakcí

Platba v hotovosti navíc zabezpečuje určitou míru svobody. Když si zaplatíte cokoli v hotovosti, je to jen mezi vámi a prodejcem. Kdežto bezhotovostní platby je možné vystopovat. Jsou navždy zaznamenány v rámci bankovní transakce, která musela proběhnout – a třetí strana tak může zjistit, že v neděli 10. října jste nakupovali v 10:30 u toho a toho obchodníka. Vymizením hotovosti zmizí i tato svoboda. Na základě toho, za co utrácíte, pak může dojít k přesnějšímu zacílení marketingu právě na vaši osobu. Na druhé straně si ale banky cení vaší důvěry, a tato citlivá data ani nesmějí postoupit dalším osobám.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.