Otrávená Bečva: Jedy se podle soudního znalce rozpustily až po několika kilometrech

Mrtvá ryba

Kauza Bečva poněkud utichla. Ostatně, blíží se volby a nebylo by zrovna optimální se jí nějak podrobně věnovat. Především pan premiér rád na tyto nepříjemnosti zapomene, ač se všechno dle jeho slov Dezy netýká. Pozastavit se nad kauzou, která mizí v zapomnění, ovšem určitě stojí za to. Zvláště proto, že verze údajně nestranného soudního znalce Klicpery není zrovna dvakrát důvěryhodná.

Vyvrácení oficiální verze znalce Klicpery

Skupina vědců v minulých dnech dokázala dokonale vyvrátit verzi soudního znalce Klicpery. Svalit vinu na některou nepremiérovu firmu se prostě nepodařilo. Jak takový pokus probíhal a v čem vlastně spočíval? Vědci pracovali s roztokem soli, který vylili po proudu řeky. Velmi jednoduché a průkazné.

Jedy musely oficiálně před smícháním s vodou urazit 3,5 km

Docela solidní trasa. Verze státních orgánů je vcelku jednoznačná. Jedy musely urazit před smícháním s vodou celkem 3,5 km. Namířily si to navíc přes několik jezů a peřeje. Pravděpodobnost nesmísení s vodou a průtoku jedů kolem břehů je pochopitelně minimální a odporuje logice.

Jednoduchý pokus

Hydrochemik Jakub Hruška hovořil jasně. Do rožnovského kanálu při ústí řeky Bečvy byl nalit roztok chloridu sodného. Následně se počkalo pod Juřinským jezem a prvním jezem a měřila se jeho koncentrace. Ta byla zvýšena na obou stranách řeky takřka totožně. Chlorid sodný určitě netekl jenom po jedné straně řeky, jak zmínil Klicpera. Vše se rozmíchalo již po 600 metrech toku řeky.   

Neodborně odebrané vzorky

Rybáři hovoří o tom, že když se stane kdykoli jakákoli havárie, má se odebrat vzorek vody klidně i do gumáků co nejdříve. Rybáři tak učinili. K dispozici měli PET lahve. Inspekce je ale nepoužila, vzorky byly podle ní odebrány neodborně. Průkazný materiál tak zmizel. Situace je maximálně absurdní, ale ví se, že Deza to nebyla. Stejně tak se zakrývá spousta jiných kauz. Důležité jsou volby a jejich výsledek.

Zdroj info: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podcast-vinohradska-12_2109030600_bar

Náhledové ilustrační foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.