Olympiáda v Pekingu Američany netáhne

olympiáda

Zimní Olympijské hry v čínském Pekingu provází od první chvíle silné kontroverze. Oproti letní olympiádě v témže městě v roce 2008 jsou hry svázány s nutností dodržovat určitá pravidla, která se navíc netýkají jen covidové situace. Řada západních zemí včetně Spojených států amerických nebo České republiky hry politicky bojkotuje, pro televize vlastnící práva se ale jedná o hry jako každé jiné, tedy součástí jejich byznys plánu. Např. americká NBC proto zatím sleduje čísla sledovanosti s velkými obavami.

Úvodní ceremoniál jako velký propadák

Zahajovací ceremoniály Olympijských her jsou událostmi s globálním dosahem a mezi televizními diváky se obvykle těší velkému zájmu. Sledovanost zahájení her v Pekingu byla ale ve Spojených státech coby jednom z nejvýznamnějších trhů, rekordně nízká, celkově šlo o 16 milionů diváků na všech platformách. To je dokonce výrazně méně, než kolik činil dosavadní nejnižší počet diváků zahajovacího ceremoniálu: 20,8 milionu z roku 1988 při ZOH v kanadském Calgary.

Důvodů nízké sledovanosti je pravděpodobně více. Tím prvním je časový posun, asijské přenosy jsou ve Spojených státech vysílány ráno (na druhou stranu, zahájení minulých ZOH v Jižní Koreji sledovalo v USA 28,3 milionu diváků. Je zde i fakt zmíněných politických problémů, které mohli řadu diváků odrazovat od sledování. V neposlední řadě je možné, že roli hraje i fakt, že od odložených letních her v Tokiu uběhl pouhý půlrok.

olympijské kruhy

Foto: Pixabay

Ekonomická katastrofa

Pro televizi NBC jsou čísla sledovanosti velmi nepříjemná. Netýkají se totiž jen zahajovacího ceremoniálu, ale i dosavadních přenosů z vlastních soutěží. I podle sledovanosti letních her v Tokiu jde navíc o určitý trend. Pro televizi, která za vysílací práva z olympiád do roku 2032 zaplatila Mezinárodnímu olympijskému výboru 7,65 miliardy dolarů (165 miliard korun), se jedná o potenciálně velký ekonomický problém.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/uvodni-ceremonial-olympijskych-her-v-pekingu-mel-v-usa-rekordne-nizkou-sledovanost-1387456

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.