Ojeté elektromobily příliš netáhnou, nepomáhají ani slevy

Elektromobil

Ačkoli se celkový zájem o elektromobily v porovnání s předchozími lety zvýšil, tak o ojeté modely klesá zájem. Propad cen se promítne u každého, kdo si v posledních pěti letech pořídil čistě elektrický vůz. Na trhu přibývá ojetin, ale zájem o ně opadá, jak bylo výše zmíněno. Propad cen se týká všech značek, včetně tuzemské Škody Enyaq.

Globální studie

Na tento fakt upozornila globální studie analytické společnosti iSeeCars. Na základě zjištěných informací z průzkumu si v říjnu mohli zákazníci pořídit ojetý elektromobil až o 33,7 procent levněji než v předchozím roce. V průměru by zákazníci zaplatili za ojetý elektromobil 1 178 719 Kč. O rok později, tedy letos, už by zaplatil 781 000 Kč. Propad cen zasáhl také všechny ojeté vozy, včetně hybridů. Průměrná cena všech ojetých vozů klesla o 5 procent na necelých 700 000 Kč. Cena hybridů spadla o necelých 10 % na 703 178 Kč.

Obava ze zdražení elektřiny

Velmi rychlý pokles hodnoty ojetých elektromobilů nejvíce postihl společnost Tesla. Konkrétně Model X ztratil během roku na hodnotě až 22 tisíc dolarů, což je téměř půl milionu Kč. Největší ztrátu hodnoty v procentech zaznamenal Nissan Leaf a Model 3. Oba dva modely ztratily hodnotu téměř o třetinu, respektive o 30,6 %. Ojetiny jsou tedy cenově dostupnější než kdy dříve. Ale ani tento fakt nezměnil situaci na trhu. Zájem o ojeté elektromobily ve srovnání s ojetinami se spalovacím motorem či hybridy je velmi tristní. O klesající zájem může hrát velkou roli právě obava z negativního ekonomického dopadu, tedy i zdražení cen elektřiny. V současnosti se tak automobilky potýkají s opačným problémem než v minulosti. Nabídka elektromobilů tak převyšuje poptávku po nich.

Škoda Enyaq

Pokles cen zasáhl také český trh. Ojetá Škoda Enyaq iV 80 z roku 2021 s nájezdem 85 000 kilometrů je k dispozici za 799 000 korun. Nový model stojí 1 433 000 korun. Z tohoto pohledu se jedná o 44procentní úsporu. Takto nastavenou cenu má tuzemský autobazar AAA Auto.

Vůbec nejhůře jsou na tom technologicky zastaralé vozy s krátkým dojezdem nebo s baterii v horším stavu. Masivní slevy Tesly i rychlý pokrok ve vývoji elektromobilů ještě v budoucnu zamíchá kartami. Jak se bude nadále vyvíjet trh s ojetými elektromobily, nelze snadno předpovědět, což není dobrou zprávou pro spotřebitele, automobilky, ani leasingové společnosti.

Zdroj: https://www.iseecars.com/hybrid-and-electric-car-prices-studyhttps://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/ojete-elektromobily-vcetne-tesel-a-enyaqu-rychle-ztraceji-cenu-prodeje-vaznou-i-po-slevach-1411962

Náhledové foto: Pixabay