Úraz

Odškodnění za pracovní úraz – vyhněte se chybám

Stane-li se vám pracovní úraz, asi čekáte, že dostanete nějaké odškodnění. A nejen vyplývající z vaší soukromé pojistky, ale také od zaměstnavatele. A je tomu skutečně tak. Dnes se však podíváme na chyby v této situaci, které vám mohou o odškodnění připravit. Pozor na ně!

Vždy dodržujte bezpečnost práce

Nejčastější chybou zaměstnanců je, že nedodržují platné postupy bezpečnosti práce. Ano, víme. Někdy dokážou být otravné a zdlouhavé. Pokud se vám však stane pracovní úraz, a nemáte při tom ochranné pomůcky či dokonce je úraz způsoben absencí ochranných pomůcek, může být zle. Pokud totiž postup či ochranné pomůcky nepoužijte, v lepším případě vám bude kráceno odškodnění. V tom horším případě, a nejde vůbec o ojedinělé případy, přijdete o peníze za odškodnění úplně. Na to je potřeba vždy pamatovat. Ano pomůcky vám možná otravují a zpomalují, ale vyplatí se!

Pozdní nahlášení

Další chybou je pozdní nahlášení úrazu. Vždy když se vám něco stane, cokoli, neprodleně to hlaste na pracovišti. I když si myslíte, že to nic není. Často se vám totiž může přitížit až po nějaké době. Hlášení později se nemusí vyplácet. Ještě na pracovišti musíte vyplnit protokol a zdokumentovat úraz. Také je dobré, že můžete ihned konfrontovat svědky. I zdánlivé maličkosti hlaste. Například pořezání. Po čase z toho může být infekce či zánět. Je poté těžké dokazovat, že se to stalo v práci. první otázka totiž bude znít: Proč jste to neohlásil?

Konzumace alkoholu

Pokud se stane pracovní úraz, téměř vždy se stane, že nedostanete odškodnění, pokud se stal pod vlivem návykové látky. Naopak si ještě přivodíte další malér. Je tedy na místě, nikdy nechodit do práce opilý. Ani například po proflámované noci. Něco se stane, a problém je na světě. Nevyplácí se ale ani po úrazu odmítnout test na drogy či alkohol. vězte totiž, že zaměstnavatel má právo jej provést a vy byste jej měli podstoupit. Neučiníte-li tak, jste podezřený z práce pod vlivem návykové látky. Téměř jistě pak nedostanete ani odškodnění za úraz.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *