bouračka1

Odškodné při dopravní nehodě: Fakta a mýty

Určitě už jste slyšeli o tom, že pokud se stanete obětí dopravní nehody, kterou jste nezavinili, máte nárok na odškodné. Ohledně tohoto ale existuje velké množství mýtů, které mezi lidmi běžně kolují a které jednoduše nejsou pravdivé – nebo jsou pravdivé pouze za určitých okolností. Pojďme se spolu podívat na to, na co skutečně máte nárok.

 

Viník nehody nemá uzavřené povinné ručení

Obecně se mezi lidmi má za to, že nedostanete vůbec nic. Viník nehody nebyl pojištěn, to znamená, že vás žádná kompenzace nečeká. Avšak finanční kompenzaci samozřejmě i v tomto případě získat můžete. Problém je v tom, že ji nevymáháte u viníky, ale u České kanceláře pojistitelů – ta přenese plnění na řidiče, který dopravní nehodu způsobil.

Finanční kompenzace za zranění

Také spolujezdec viníka nehody má nárok na odškodné. Stejně jako ostatní utrpěl určitou bolest. Otázkou je, zda si bude spolujezdec chtít svého nároku využít. O odškodnění může také žádat nejbližší rodina poškozených. U té došlo k výpadku jednoho z příjmů, přičemž náklady (například na bydlení) jsou stále stejné. A v takovém případě se mohou domáhat odškodnění také nejbližší příbuzní.

Zranění na psychické úrovni

Další možnou poruchou, která může při dopravní nehodě vzniknout, je psychická újma. Člověk se bojí sednout za volant, nebo nemůže spát a podobně. I v takovém případě má nárok žádat odškodné. Ve skutečnosti je psychická újma mnohem horší než újma fyzická, protože je nutné ji léčit po delší dobu.

Může žádat odškodnění opilý řidič?

Panuje přesvědčení, že opilý řidič se automaticky stává viníkem, když dojde k dopravní nehodě. Zraněný opilý řidič ale i tak má nárok na odškodné, i když je pravdou, že mu bude patřičně zkráceno v důsledku řízení pod vlivem alkoholu.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *