Odložení EET jako výsměch podnikatelům

Půjčky

Včera ministryně financí Alena Schillerová fakticky rozhodla o odložení EET do roku 2023. Tímto krokem chce pomoct podnikatelům. Jde ale opravdu o skutečnou pomoc, nebo jenom o krok, jímž se marně snaží zavděčit již tak nazlobeným firmám, jež se mnohdy ocitají na samém pokraji krachu?

Koho se bude odklad evidence tržeb týkat?

Jak některých stávajících oborů, tak i těch, jež dosud tržby vůbec neevidovaly. Jednat se bude například o lékaře, účetní, advokáty, taxikáře nebo řemeslníky. Prvotně se počítalo s tím, že bude poslední fáze spuštěna již 1. května. Tržby si nyní mohou evidovat podnikatelé pouze na základě dobrovolnosti. Ministryně mluví o tom, že hlavním cílem EET bylo narovnání podnikatelského prostředí. Nyní je podle ní prioritní jeho záchrana.  

Tah jen na oko

Proč to vlastně paní ministryně ve skutečnosti dělá? Chce tím říct, že takto zůstanou podnikatelům alespoň nějaké peníze. Jedná se tedy o gaunery, kteří primárně kradou a nyní to budou dělat legálně? Zákon hovoří jasně. Podnikatel musí stejně příjmy zaevidovat, následně zanést do účetnictví a pak odvést daně. EET na toto nemá vliv. Za každý nákup stejně vydá doklad, protože nikdy neví, kdy přijde kontrola.

Poctivých podnikatelů se EET nikdy nedotkne

Jak dlouho nám bylo zdůrazňováno, že se EET poctivých podnikatelů v žádném případě nedotkne. Takže dnes si lze vše vyložit tak, že odložení EET je vlastně pro ty nepoctivé. Poctivých se EET přece nijak nedotýká. Nebo ne? Za peníze, které měly díky EET přijít, jsme měli mít nové nemocnice, nekonečné kilometry dálnic, opravené silnice, nové domovy důchodců a tak dále. Mohli bychom pokračovat. Co ale ve skutečnosti máme? Maximálně koronavirus. Počty nakažených stále stoupají. ne, zřejmě teď chvilku nebude líp, ale na vině asi nebude jen Covid-19.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.