Odboráři z celé země jdou protestovat: Chtějí prostě přidat, nejspíše na úkor dalších generací

Odbory

Jakýkoli rodič by si ze srdce přál, aby se jeho děti měly mnohem lépe než on sám. Ostatně také proto děti máme. Chceme jim dopřát to nejlepší. Často ale zapomínáme na to, že i nám může klesnout životní úroveň, již si často vykupujeme tím, že se stát neustále více zadlužuje. Je třeba hned v úvodu vyvrátit omyl mnohých, kteří si myslí, že vláda má peníze. Ne, skutečně je nemá. Funguje jako přerozdělovatel finančních prostředků, jež byly vybrány na daních. Případně si půjčí. Bohužel na úkor dalších generací. Aby ne, když minulé vlády rozházely dokonce i finanční rezervy.

Zvýšení cen v důsledku zvýšení nákladů

Jasně, všechno se zdražuje, což je bezesporu nepříjemné. Cenu prakticky čehokoli tvoří náklady. Pokud se zvýší, musí jít nutně nahoru také cena. S tímto faktem není možné nijak hnout. Přesto si mnozí lidé myslí, že se peníze prostě někde vezmou a oni je budou mít. Pokud jedou odboráři demonstrovat pouze tím způsobem, že mají nataženou ruku a chtějí více, pak je jejich protest trapný. Měli by totiž mít koncepci, jak má stát šetřit a efektivněji přerozdělovat finanční prostředky.

Státní dluh se týká každého z nás

Což si bohužel ne úplně uvědomujeme. Určitě doma většina z nás nehospodaří tak, že si vezmeme půjčku v momentu, kdy prostě chceme jet dvakrát za rok na dovolenou do exotiky. No asi ne. Prostě se uskromníme a pojedeme na kolech někam do přírody. Státní dluh je bohužel dlouhodobě považován za něco, co fakticky není ani naše. Ale, nezaplatí to za nás ani soused, ani politici. Řvát, že se nevzdáme své životní úrovně, by bylo přinejmenším naprosto slepé. Ideální je třeba zvýšení přídavků na děti, snížení DPH nebo zvýšení slevy na poplatníka a podobné kroky.

Nepopulární opatření prostě přijdou

Bohužel. Jakékoli jednorázové dávky občanům zvyšují inflaci. Bohužel se bude muset začít propouštět i ve státním sektoru. Ostatně množství úředníků je mnohde až neskutečně a pochopitelně finančně nerentabilní. Stejně tak jsou vysoké počty obecních zastupitelů. Zapomenout nemůžeme třeba ani na Senát a podobné instituce.

Tak jako tak by si měli odboráři uvědomit, že pomoc na úkor jiného není pomocí. Čekat s nataženou rukou je nesmysl.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/odborari-praha-shromazdeni-proti-chudobe-josef-stredula.A220905_055709_domaci_misl

Náhledové ilustrační foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.