Od včerejška se všem důchodcům zvýšily penze. Skuhrání opozice ale neutichá

Důchodci

Začátek června se nevyznačuje jenom poměrně krásným slunečným počasím, ale také jednou zajímavou změnou. Důchodcům se zvýšily penze. Otázkou zůstává, zdali by měli slavit, nebo naopak být naštvaní. Hodně zajímavé názory mají na tuto problematiku jak opoziční politici, tak i koaliční a také ti bývalí. My se v následujících řádcích zaměříme na názory některých z nich a zkusíme se na zvýšení penzí podívat skutečně reálnou optikou.

Nekonečné stesky opozice

Opoziční strany se aktuálně pouze snižují k tomu, že nadávají na současný stav věcí, ale žádné konstruktivní řešení v mnoha oblastech nenabízí. Bohužel. Typičtí jsou v tomto ohledu politici z bývalé vládnoucí strany- hnutí ANO. Taková bývalá ministryně financí samozřejmě zveřejnila na sociálních sítích svůj stále opakovaný názor. Vláda začala každého důchodce obírat o 33 Kč denně. Nemilosrdná inflace měla podle zákona zvýšit důchody od 1.6. o více než 1700 Kč. Vláda ale hanebným zákonem nárok každého důchodce o 1000 Kč snížila. Prostě klasika z dílny této s pávy za státní peníze fotografující se političky. Zastává se důchodců, kterým mimo jiné Andrej Babiš za minulé vlády přidával populisticky a zcela nekoncepčně peníze jednorázově před volbami. Klasika.

Miroslav Kalousek má jasno

Podle taktéž exministra financí jsou právě důchodci jedinou skupinou obyvatel, kterým jsou příjmy navýšeny už popáté za 18 měsíců. Proti inflaci jsou tak chráněni dostatečně. Skuhrání opozice považuje tento vysloužilý politik za pouhou mediální hru.

Komu se nyní v zaměstná í přidává?

Dost složitě bychom hledali odvětví, ve kterém se na výplatách přidává. Platy se nezvyšují, zastavily a se a nejspíše nebudou v dalších měsících reflektovat inflaci. Tím pádem budou chudnout i lidé v produktivním věku, kteří chodí do zaměstnání. Na rozdíl od důchodců si tak nepřilepší. Tak jako tak je zvýšení důchodů správným krokem, nicméně změna valorizace byla nejspíše na místě. Dalším krokem by mělo být zmrazení platů politiků, jelikož ti kvůli inflaci o nic nepřijdou.

Zdroje informací: Autor, twitter, https://www.denik.cz/ekonomika/duchodova-kalkulacka-cerven-2023.html,https://www.kurzy.cz/zpravy/721842-zacala-cervnova-vyplata-duchodu-po-mimoradne-valorizaci-prumerny-starobni-duchod-poprve-presahne/  

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.