Hotovostní půjčky

Od května nová pravidla pro půjčky

Na konci května nás čekají změny týkající se poskytování úvěrů. Dá se vlastně říci, že úvěrový trh nebude již nikdy stejný! Podle nových pravidel totiž nezískalo licence mnoho firem, které poskytovaly spotřebitelské a mikroúvěry. Pojďme se podívat, jaké změny nás čekají.

Přežije nepatrný zlomek společností.

Jaké změny trh úvěrový trh čekají? Posledního května končí přechodné období, kdy mohly společnosti poskytovat jejich služby bez licence. Vše má na svědomí zákon z roku 2016 o spotřebitelském úvěru. Všichni poskytovatelé půjček budou muset mít od posledního května licenci od České národní banky. Již teď víme, že mnoho společností vlastně zmizí. O licenci totiž požádal jen nepatrný podíl firem poskytujících úvěry. Z 55 000 společností dorazilo jen 108 žádostí. Povolení získalo zatím jen 21 právnických osob. Jaké jsou tedy podmínky? Firmy musí mít kapitál minimálně 20 milionů korun a důvěryhodné vedení firmy. Důvěryhodné musí být i vnitřní předpisy společnosti.

Dopad na spotřebitele – na vás!

A jaký to bude mít dopad v praxi na obyčejné lidi? Pokud společnost, u které máte dluh, licenci nezíská, neznamená to, že váš dluh zaniká. Takové subjekty se musí buď sloučit se subjektem s licencí, nebo ukončit svou činnost. Od 1. března 2017 je nelegální poskytovat úvěry bez licence. Předchozí závazky firmy však nezanikají! Musí být uhrazeny, a to ve stejných podmínkách, ve kterých vznikly, a ke kterým se smluvní strany zavázaly. V praxi tedy budete muset splácet částky až do splacení dluhu, jako by firma měla licenci. Můžete si také sjednat jiné podmínky, avšak ty nesmí spočívat v navýšení půjčené částky nebo v poskytnutí dalšího úvěru. Snížení splátek nebo prodloužení splatnosti je však možné si ujednat.

Kam mám tedy splácet?

Můžete si ověřit, jak je na tom právě „vaše“ společnost, tedy společnost, u které máte závazek. Tak lze učinit v registru ČNB. Může se vám stát, že se nedozvíte o ukončení činnosti společnosti, u které máte dluh. Zjistíte-li to až se kvůli tomuto důvodu neodešle odchozí platba, musíte jednat velmi rychle. I kvůli takovému zpoždění nebo nezaplacení splátky, totiž mohou vzniknout sankce.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *