Obleče vláda pracovníky? Teploty v práci stejně nereflektují globální oteplování

oděvy

Energetická krize cloumá světem a ministerstvo zdravotnictví musí reagovat. Budou se snižovat teploty na pracovištích. Pokladní nebo manipulační pracovníci na linkách budou pracovat při 18 stupních Celsia. Doposud se jednalo o 18 stupňů Celsia. V pondělí půjde návrh vlády na přetřes. Jaké teploty jsou jeho součástí? Na to se zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Snížení teplot se bude lišit

Nepochybně. V šatnách bude místo 20 stupňů Celsia jen 18, umývárny už nebudou vyhřívány na 22 stupňů, ale na 19. Stejná nová teplota bude ve sprchách, tady starší standardy doporučovaly 25 stupňů Celsia. Na záchodech si budou muset pracovníci vystačit s 15 stupni Celsia místo s 18 stupni. Důvody, proč tak ministerstvo činí, jsou vcelku jednoduché.

Revize právního rámce jako hlavní důvod

Vše se bude revidovat s ohledem na situaci, jež bohužel nastala. Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině dochází k tomu, že jsou přerušovány dodávky plynu a konec energetické krize je v podstatě v nedohlednu.

Globální oteplování není reflektováno

Podle ministra Válka už jsou standardy v tomto ohledu stejně zastaralé. Vždyť platí směrnice z roku 2007. Globální oteplování tak není bráno v potaz dle potřeby. Je jasné, že některá zařízení, v nichž jsou třeba senioři, ležící pacienti a podobně, pochopitelně budou mít vyšší teplotu.

Snížení teploty veřejných prostor

K tomu dojde zřejmě také. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi řešilo zvláštní vyhlášku již v srpnu. V centrálních obývacích pokojích nebo kancelářích má klesnout teplota na 18 stupňů Celsia. Ve školních učebnách bude 19 stupňů.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/energeticka-krize-energie-ministerstvo-zdravotnictvi-teploty.A220924_072242_domaci_erb

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/472164-ministerstvo-navrhuje-snizeni-teplot-v-praci-nekde-muze-byt-jen-16-stupnu

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.