Občanský průkaz v mobilní aplikaci již od nového roku

telefon

Elektronizace dokladů je téma, o kterém se mluví již dlouho. Nyní se zdá, že k tomuto cíli již brzy dospějeme a od nového roku si budeme moci nahrát do mobilní aplikace svůj občanský průkaz.

Doklady a mobilní aplikace

V případě, že vláda stihne schválit příslušnou legislativu, od 1. ledna 2024 bude možné využívat aplikaci eDoklady pro operační systémy Android i iOS. Tato aplikace bude sloužit pro ukládání občanského či řidičského průkazu i dalších dokladů. V tuto chvíli budou doklady uložené v aplikaci vždy duplikátem fyzického originálu, tedy plastové kartičky. Nejedná se tedy zatím o zavedení čistě elektronických dokladů, nýbrž o možnost prokazovat se stejnopisem přiloženým v příslušné aplikaci.

Doklady uložené v aplikaci budou však fungovat stejně jako originál u všech státních institucí, samosprávných orgánů, veřejnoprávních komor i v těch společnostech, kterým zákony ukládají povinnost prokazování občanským průkazem. V tomto případě se jedná například o českou poštu, pojišťovny, banky apod. Jiné firmy mohou elektronickou verzi dokladů akceptovat podle svého uvážení.

telefon

Foto: Pixabay

Co dále?

Možnost prokazovat se doklady prostřednictvím mobilního telefonu se samozřejmě vztahuje pouze na doklady uložené ve zmíněné aplikaci, nelze používat například fotku občanského průkazu apod. Stažení dokladů do aplikace po jejím stažení bude relativně jednoduché a bude využívat přihlášení do portálu občana. Jedná se o řešení, které je určitým předstupněm k zavedení k plně elektronických dokladů, se kterým se počítá na úrovni Evropské Unie.

Je na místě podotknout, že prakticky stejné řešení bylo připraveno k použití již v roce 2020, vláda Andreje Babiše však o jeho zavedení nejevila zájem a nepřipravila příslušnou legislativu.

Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/obcanka-v-mobilu-uz-nejspise-od-noveho-roku-misto-edokladovky-budou-edoklady/anketa-4321/

https://www.zive.cz/clanky/mobilni-obcanka-aplikace-edoklady-2024/sc-3-a-224191/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.