Občané mají šetřit, ale poslanci si navýšili rozpočet na zahraniční cesty

Markéta Pekarová Adamová

Poslanci se kritizují navzájem za navýšení rozpočtu na zahraniční služební cesty. Hořká komedie z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pokračuje. Zatímco spousta podnikatelů hledá každou korunu na záchranu svého byznysu a lidé šetří i na vánočních dárcích, někteří poslanci hodlají cestovat do hodně vzdálených exotických zemí. Před časem přitom bylo řečeno předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, že se počet cest do zahraničí i náklady na ně sníží. Opak je ale pravdou.     

Cestování za necelých 25 milionů korun

Přesně takový je rozpočet pro na zahraniční cesty poslanců. Oproti loňskému roku se zvýšil o 5 milionů. To bezesporu není málo. Cestování je pochopitelně drahé, nicméně otázkou zůstává, zdali jsou obchodní výlety do Singapuru nebo Paraguaye nezbytné. Pokud přinesou investice, peníze a prestiž, pak je jasné, že tyto cesty úspěch mají. Ne vždy tomu tak ale je. Bohužel ale poslanci cestují i do exotických zemí s režimy, jež nic takového přinést nemohou.

Může za to organizační výbor

Asi tak. Právě tento orgán složený z poslanců všech klubů tyto cesty schvaluje. Přesně v tomto smyslu se vyjádřila předsedkyně Sněmovny nyní. Velké slovo tedy logicky nemá. Ihned poté se vyrojily hlasy dalších poslanců. Třeba Tomio Okamura si myslí, že ej to rozhodně špatně. Poslanec Hayato Okamura pojede do Helsinek a platit cestu si bude sám. Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček se zmínil o tom, že by měli jezdit spíše ministři s podnikatelskými delegacemi. I tak se ale vše schválilo.

Singapur, Argentina Paraquay a hurá na cesty

Přesně tyto destinace jsou aktuálně v plánu zahraničního výboru a výboru pro evropské záležitosti. Mimo jiné se pojede ještě do Japonska nebo do Vietnamu. Cesta do Argentiny vyjde čtyřčlennou delegaci na 850 000 korun. O 50 000 korun méně by měla stát cesta do Vietnamu. Zemědělský výbor tady chce zajistit povolení pro vývoz tuzemských jablek a prodej vepřového a kuřecího masa. Tak jako tak jsou tyto poměrně okázalé cesty do zahraničí v době, kdy mají občané šetřit každou korunu, spíše smutným nápadem.

Zdroje info: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/480286-snemovna-si-navysila-rozpocet-na-cesty-do-zahranici-slibovala-pritom-uspory

https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=3635&o=8

Markéta Pekarová Adamová: Náhledové foto Markéta Pekarová Adamová/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.