Bývalý ukrajinský velvyslanec Perebyjnis: Dalších pět miliard dolarů měsíčně pro Ukrajinu

Perebyjnis

Podpora České republiky a Evropské unie ve prospěch Ukrajiny je poměrně masivní. Jedná se jak o dodávky zbraní, tak i o finanční prostředky. Aktuálně rezonuje médii informace týkající se dalších finančních prostředků, jež by měly zamířit právě na východ. Bývalý ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis se vyjádřil v tom smyslu, že by se mělo jednat o pět miliard dolarů (114,2 miliardy korun) měsíčně. Jen tato pro obyčejného člověka nepředstavitelná suma může stačit k tomu, aby se udržela ukrajinská ekonomika v chodu.   

Makrofinanční pomoc Ukrajině je schválena

Přesně tak. Ve čtvrtek bylo schváleno celkem 18 miliard eur (skoro 440 miliard korun) ze strany Evropské unie. Tato finanční částky by měla pokrýt půl roku finančního hospodaření Ukrajiny. Druhou částku ve stejné výši by měly poskytnout Spojené státy americké.

Další diskuze budou složitější

Nepochybně. Myslí si to bývalý český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Spojené sáty již investují do Ukrajiny velké sumy, které jsou vyšší, než je tomu u států Evropské unie. Tím pádem po nás budu USA chtít, abychom platili více. K propadu ekonomiky Ukrajiny nejspíš dojde, vždyť bombardování jejího území nijak neustává, naopak ze strany Ruska graduje.

Ukrajina se snaží, nicméně s válkou nelze nepočítat

Nepochybně. Na Ukrajině se snaží podporovat podnikatele a normální fungování společnosti. Před válkou se ale nelze schovat a obrana země spolkne neskutečné finanční prostředky. Mimo jiné také Ukrajina potřebuje moderní zbraně. Těch se jí zatím dostává. Otázkou je, jak dlouho to všechno spojencům vydrží. Otázkou zůstává, jestli Ukrajina udrží kritickou infrastrukturu, v což Perebyjnis doufá. Vše se tak jako tak odvíjí od války.

Jednání Putina v Bělorusku

Další potenciální problém v podobě rozšíření konfliktu, do něhož může být zatažen i Lukašenko a jeho armáda. Podle expertů nepravděpodobné, nicméně nikoli nereálné. Sám Zelenskyj hovoří o tom, že je Ukrajina připravena na všechny scénáře. Otázkou je, zdali je připravena i rozsáhlá pomoc spojenců.

Zdroje info: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/perebyjnis-ukrajina-bude-potrebovat-dalsich-pet-miliard-dolaru-mesicne/2300565

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-zelenskyj-pripravujeme-se-na-vsechny-scenare-40417808

Jevhen Perebyjnis s ministrem zahraničních věcí Lipavským: Náhledové foto Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.