Nových exekucí je méně, změnit to však může krize

Exekuce

Loňský rok byl v mnoha ohledech bezprecedentní. Zejména pak v ohledu pandemie koronaviru, která nemá obdoby. Nyní se však podíváme na rok 2020 trochu optimisticky. Byl to totiž také roky, kdy bylo nejméně nových exekucí. Těch se zahájilo v loňském roce nejméně za 11 let.

Pozitivní trend, ale …

Jde určitě o dobrou zprávu. V roce 2020 bylo totiž zahájeno něco přes 400 000 exekucí. Rok předtím to byl skoro přesně 500 000 exekucí. Trend je tedy pozitivní, což dokládají i názory expertů. Ti však jedním dechem dodávají, že ekonomické dopady koronavirové pandemie 2020 a 2021 budou mít nejspíše dopad i na tuto statistiku, a v příštích letech tak nelze čekat podobně velké klesání počtu nově zahájených exekucí.

Nejlepší výsledek za dekádu

Jde opravdu o nejnižší počet nově zahájených exekucí za rok v posledních 11 letech. Například před deseti lety – v roce 2011 – bylo zahájeno rekordních 936 000 exekucí. Viceprezident Exekutorské komory České republiky toto komentuje tak, že jde o predikovaný trend, který hovořil o tom, že každý rok se zahájí méně a méně exekucí. Svou roli ale určitě sehrála také epidemie covid-19. Situace si totiž vyžádala omezení určitých úkonů v exekučním řízení, což se do statistik také promítlo.

Jde tedy o pozitivní zprávu

Jednoznačně pozitivně tuto zprávu však interpretovat nelze. V dlouhodobém horizontu, zejména k dobám okolo zmiňovaného roku 2011, můžeme konstatovat, že se finanční kondice Čechů zlepšuje. Určitě za tím stojí jednak zvyšování mezd, zadruhé větší regulace v oblasti spotřebitelských úvěrů. Na druhou stranu však musíme vnímat, že v minulém roce se dostala řada lidí do ekonomických problémů. Řadě z nich se také odkládaly splátky a věřitelé byli více ochotni s čekáním na vrácení půjčených obnosů. I to tedy mohlo mít za následek méně návrhů na exekuce.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.