Nové občanské průkazy a změny v pravidlech cestování

Občanský průkaz

Tlak na zvýšení bezpečnosti Schengenského prostoru, který byl na politiky vyvíjen v souvislosti s migrační krizí a diskusemi o protiteroristických opatřeních, se projevil mimo jiné dohodou o zavedení nových občanských průkazů obsahujících další biometrické údaje tak, aby byly ještě více zabezpečeny proti padělání a zneužití. Dohoda na evropské úrovni se samozřejmě projeví i při vydávání českých občanských průkazů, a to již od letošního léta. Jaké konkrétní změny nás čekají a ovlivní nějak pravidla např. pro cestování v rámci EU?

Otisky prstů

Podle dohody z roku 2018 musí jednotlivé členské státy zajistit od 2. srpna letošního roku vydávání občanských průkazů se strojově čitelnou zónou, které budou mít na NFC čipu uloženu jak fotografii (to již platí i dnes), ale nově také otisky prstů.

Novela zákona o občanských průkazech musí být proto do tohoto data vejít v platnost. Poslanci jí projednávají právě v těchto dnech a můžeme jen doufat, že se jim podaří celý proces dokončit (byť i tak to bude na poslední chvíli). Pokud by se totiž novelu schválit nepodařilo, občanské průkazy vydané po 2. srpnu by již nestačily coby doklad pro cestování v rámci Schengenského prostoru a i pro nákup v sousedních zemích by byl potřeba cestovní pas.

02_obcanka

Foto: Pixabay

Další změny

K dalším změnám, které novela zavádí, je i zrušení možnosti uvádět na občanském průkazu akademické tituly. Stejně tak již na nich nebude uváděno rodné číslo.

Drobně se změní doba platnosti, u osob do 70 let zůstává 10 let, pro starší se potom prodlužuje na 35 let. U dětí do 6 let bude platnost OP 2 roky, u dětí do 15 let potom 5 let. Výjimkou potom budou průkazy vydané na rok z důvodu nemožnosti pořídit otisky prstů.

Průkazy bez strojově čitelné zóny vydávané v současnosti např. kvůli volbám se již vydávat nebudou. U dětí do 15 let již nebude nutný souhlas zákonného zástupce, což zjednoduší život pěstounům a poručníkům.

Důležité je, že současné občanské průkazy zůstávají v platnosti beze změny a lze je až do konce jejich platnosti využívat zcela standardním způsobem, tj. i pro cestování. Výměna proběhne přirozeně s tím, jak skončí jejich platnost. Žádná plošná výměna není nutná a není plánována. 

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.