Nové emisní povolenky jako past na lidi? Zdražení nafty o 5 korun a všeho dalšího

Peníze energie

České předsednictví v Evropské unii skončilo a všichni se poplácali po ramenou, jak bylo skvělé. Jasně, ostuda se neudělala, nicméně nejspíše se pouze dojednaly již rozjednané záležitosti a k ničemu novému jsme se moc nedostali. Hodně zajímavým tématem však zůstávají nové emisní povolenky. Ty nejspíše povedou k dalšímu zdražení nejenom pohonných hmot, ale i mnohých dalších komodit.

Moderní ekologické odpustky

Už Jan Hus bojoval proti odpustkům. Tehdy se ale jednalo o něco jiného. Dnes jsou emisní povolenky fakticky jakýmisi odpustkovými platbami pro ty, kteří vytvářejí emise skleníkových plynů. Od roku 2027 vejdou v platnost přísnější pravidla a v podstatě budeme platit navíc peníze z každého litru benzínu nebo nafty. Zajímavý je výpočet portálu Lidovky.cz, který poukazuje na to, že oboje dvoje pohonné hmoty zdraží zhruba o 5 korun za litr.    

Záleží na rychlosti nástupu elektromobility

Zcela logicky. Jestliže se elektrifikace provozu bude dařit dobře, pak si můžeme být jistí, pak budou paliva zdražovat méně. V opačném případě logicky více. Určitě ale nelze hovořit pouze o klasických paliv pro vozidla. Zmínit je třeba i paliva určená k vytápění objektů. Více by se nejspíše platilo za plyn i vytápění pomocí tuhých paliv.

Návrh musí ještě schválit členské země EU

Intervence se přitom mohou řešit až do roku 2030. Hlavní roli sehraje zejména to, jakým způsobem se bude dařit snižovat emise. Tak jako tak půjde o dlouhodobá opatření. Rozhodně je třeba zmínit i fakt, že cena plynu je tak vysoká, že se aktuálně vyplatí spalovat uhlí.

Investice se údajně vrátí

Měly by jít do nejvíce postižených odvětví. Vzniká tak extrémní paradox. Na jedná straně má Česká republika platit drahé účty za energii, na druhé straně získá podporu na zmírnění opatření.

Ještě by mohli zakázat pálit dřevo

I s touto myšlenkou už Evropská unie bohužel přišla. Normální člověk z tohoto musí být neskutečně rozmrzelý. Konec pohody u kamen s prosklenými dvířky nebo u krbu by mnohé z nás dovedl k šílenství. Úředníci EU létající soukromými tryskáči někdy absolutně nepřemýšlí zaslepení zelenými úmysly. Nebo spíše nesmysly? Jinak si také pamatuji před volbami situaci, kdy současný premiér povolenky bývalému vyčítal. Copak se dnes něco k lepšímu změnilo?

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-europoslankyne-dita-charanzova-evropska-unie.A221220_122000_domaci_pukk, https://www.lidovky.cz/byznys/emisni-povolenky-poplatky-dan-benzin-nafta-plyn-uhli-vypocet-zdrazeni-ekologie-2027.A221221_041144_ln_ekonomika_hma

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.