Nová vláda bude mít co dělat: Tyto věci nepůjde odkládat

Česká vlajka

Na 8. listopadu byla za podivných okolností naplánovaná ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. Tento fakt je nám všem znám. Za jak dlouho ale vznikne nová stabilní vláda, v podstatě nikdo neví. Ať už to bude trvat jakoukoli dobu, rozhodně se můžeme být jistí, že se její ministři ani premiér nudit nebudou. Co všechno je nejspíše čeká? Na to se zaměříme právě v tomto článku.

Ústavní krize jako startovací čára

Opravdu luxusní začátek. Spory týkající se zdraví prezidenta ničemu nepomohly. Hradní pánové se vyznamenali. Mynář, Ovčáček a spol. dokázali to, co by mnozí jiní skutečně nezvládli. Když se ke všemu přidá ještě působení dosud stávající vlády, ústavní krize je skutečně nasnadě.

Energetický skok

Možná by se dalo hovořit také o šoku. Ceny energií vystřelily nahoru raketovým tempem a udává se, že domácnosti mohou zaplatit za energie až o 50 % více. To už je velmi solidní a sociálně slabším bude zapotřebí pomoct.

Inflace roste solidně

Počítá se tedy logicky s hospodářským útlumem. Ten přijde v důsledku expresně rostoucích ceny zboží a služeb. Počítat je třeba také s výpadky příjmů do státního rozpočtu, které přišly s naprosto nelogickým snížením daní. A co takové pasti ještě stále současné vlády, jako jsou třeba zrušení DPH a poplatků za elektřinu? Smutné.

Koronavirus je na vzestupu

Jasně, situace je lepší, než tomu bylo v minulém roce, nicméně počty nakažených stále rostou a stejně tak úměrně klesá i jakási schopnost vlády s tímto faktem něco udělat. Ostatně ministrům se ani moc nechce. Počítat je třeba i s tím, že koalice SPOLU slíbila před volbami, že žádný plošný lockdown nehrozí.

Bude hůř, ale zvládnou se to musí

Situace je velmi nepříjemná a všechno bude jen o tom, aby se našli odborníci, již budou schopni všem těmto nepříjemnostem čelit. Málo jich nebude. Jen by bylo dobré do toho všeho co nejméně míchat extrémismus a populismus. Toho už tady bylo doposud dostatek.

Zdroje info: https://koronavirus.mzcr.cz
https://www.mesec.cz/clanky/energeticka-krize-aktualizovany-prehled-nefunkcnich-dodavatelu-energii/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.