Nová pravidla bezpečnosti – heslo k internetovému bankovnictví už si online ani přes infolinku nezměníte

Peníze

Nebudeme popírat, že dvoufázové ověření totožnosti je poměrně užitečná věc. A evropská směrnice o platebních službách PSD2 se nyní jeho výhody snaží prosadit i u tak běžných věcí, jako je každodenní nahlíženého do internetového bankovnictví nebo platby v obchodech.

To, jak moc bude váš osobní komfort při užívání narušen, záleží na tom, jakou banku máte. Někdo rozhodně povinné autorizační SMS při přihlašování do internetového bankovnictví vítá, pro jiného jde jen o nechtěnou buzeraci.

Způsob 2FA můžete ovlivnit – nebo také ne

V první řadě se podívejte na tom, jak si celý proces usnadnit. Zvláště v internetovém bankovnictví vám některé banky umožní vytvořit si seznam běžně používaných zařízení, u nichž nebude autorizace třeba. Stačí tedy jen první přihlášení s 2FA ověřením zaškrtnout příslušné políčko a dále se pro vás nic nemění. FIO banka dokonce nebude vyžadovat ani to, pokud u vás nezaznamená žádnou neobvyklou aktivitu. Některé banky však budou z SMSkami „otravovat“ vždy a všude. Hodí se tedy mít nastavený záložní telefon pro případ krádeže nebo vybití, případně si zvolit jinou ochranu.

Pomoc, zapomněl jsem heslo

Může se to stát každému. Stačí dvě nebo tři nešikovná přepsání nebo jednoduše skleróza a přístup do internetového bankovnictví je zablokován. Doteď stačilo zavolat na infolinku a vše bylo do pár minut hotové.

Některé banky si však 2FA podle všeho vykládají příliš striktně a od tohoto jednoduchého řešení ustupují. Např. Hello Bank vám nové heslo nevydá jinak než na pobočce nebo skrze doporučený dopis. A stejně komplikovaně musíte hlásit i změnu svého telefonního čísla kvůli verifikačním SMS. Doufáme proto, že ji příliš mnoho dalších bank následovat nebude. To je totiž v dnešní digitální době přinejmenším faux pas a spíš důkaz o neschopnosti než o „péči“ o klienta.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.