Nová éra Rolls-Royce: O práci přijde více než 2 500 zaměstnanců

letadlo

Nová vlna restrukturalizace zasáhne společnost Rolls-Royce. Počítá se s propuštěním až 2 500 zaměstnanců. Všechno toto se děje pod taktovkou nového generálního ředitele, Tufana Erginbilgice, který se snaží zvednout efektivitu gigantu vyrábějícího motory pro letadla a lodě. Změny přicházejí v době, kdy se firma snaží držet krok s konkurencí a nastartovat novou éru vývoje.

Reorganizace na obzoru

Rolls-Royce, známý dodavatel motorů pro letadla Airbus A350 a Boeing 787, opět otevírá dveře změnám. Cílem je dosáhnout vyšší efektivnosti v čele s novým generálním ředitelem, Tufanem Erginbilgicem. Tento krok není prvním zásahem do struktury společnosti. Během posledního desetiletí firma prošla několika restrukturalizacemi, během nichž se rozloučila s více než 13 000 zaměstnanci.

Hledání konkurenční výhody

Pro Rolls-Royce je to boj o zlepšení pozice ve srovnání s hlavním konkurentem, společností General Electric. Tato rivalita je patrná zejména ve segmentu širokotrupých letadel, kde GE dlouhodobě drží větší tržní podíl. Erginbilgic, který do funkce nastoupil letos v lednu, přichází s ambiciózní vizí. Už v červenci jeho operativní zlepšení přinesla vyšší zisky a slibují další pozitivní kroky.

Klíčové kroky směrem k efektivitě

Plánované propouštění je jen částí širšího plánu. Společnost hodlá sloučit skupiny inženýrských technologií a bezpečnosti. V rámci této reorganizace společnost v dubnu 2024 opustí současná šéfka pro technologie, Grazia Vittadiniová. Dalším krokem je optimalizace nákupu a dodavatelského řetězce, s cílem snížit náklady. Sjednocení finančních, právních a personálních funkcí v rámci skupiny by mělo vytvořit synergii a posílit tak celkovou efektivitu společnosti.

„Nová struktura vytvoří agilnější podnik, který bude schopen lépe sloužit zákazníkům a který bude dál vyrábět a vyvíjet prvotřídní produkty,“ uvedla společnost.

Nejedná se o první reformu

Není to poprvé, co se Rolls-Royce pokusí o značnou restrukturalizaci. Erginbilgicův předchůdce, Warren East, inicioval dva plány na znovuoživení značky. První v roce 2020, zaměřený na přežití pandemie, druhý v roce 2018 s cílem stabilizovat finanční situaci společnosti.

Tím pádem, nové kroky pod vedením Erginbilgice představují kontinuitu v transformačních snahách, s nadějí na lepší budoucnost giganta v lteckém průmyslu.

Zdroje info: X, https://www.bbc.com/news/business-67118265, https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rolls-royce-letecke-motory-vyroba-kancelare-zmeny-organizace-propousteni-britanie.A231017_084138_eko-zahranicni_ihal

Náhledové foto: Pixabay