Karta vs. hotovost aneb Projekt Česko platí kartou má motivovat obchodníky pro přijímání platebních karet

peněženka

V dnešní době by se mohlo zdát, že platba kartou u obchodníka je samozřejmostí. Jenže není tomu tak. V moderní době je tak nezbytné mít u sebe stále hotovost. Jak v tomto směru chce stát motivovat obchodníky pro akceptování platebních karet? Bude v ČR povinné přijímání karet?

Přestože čím dál více lidí chodí bez hotovosti, tak bezhotovostní platba ze strany obchodníků není všude doposud akceptovatelná. Zdá se podivuhodné, ale je tomu tak. A tak i v dnešní moderní době, kdy je snaha vše digitalizovat, je třeba mít u sebe alespoň nějakou hotovost. Je tak apelováno na obchodníky, neboť pokud budou akceptovat platební karty, lidé u nich více utratí. Ještě více obchodníkům může pomoc projekt Česko platí kartou.

S kartou roste tržba aneb Česko platí kartou

Už třetím rokem mohou čeští obchodníci, u kterých není zatím možné platit kartou, si říct o platební terminál zdarma. Na jeho vyzkoušení mají půl roku. Tuto možnost dostávají obchodníci v rámci projektu Česko platí kartou, který funguje od roku 2020. Projekt využilo již 35 tisíc z nich. Dostali tak přes 40 tisíc terminálů a takřka 4 tisíce platebních bran. Jde skoro o polovinu všech platebních terminálů instalovaných v posledních 3 letech.

Za projektem stojí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, profesní sdružení, provozovatelé platebních terminálů a mezinárodní karetní asociace Visa a Mastercard. Požádat o terminál zdarma je možné do 31. března 2024.

Kdo může požádat o platební terminál zdarma

Pokud jste OSVČ, firma, úřad či příspěvková organizace a v posledních 12 měsících jste neakceptovali platby kartou. Dodržujete všeobecné podmínky pro využívání této služby v rámci akceptace platby kartou. Terminál zdarma bez poplatků se vztahuje na obrat v platbách do 50 tisíc, nad rámec tohoto obratu budou transakční poplatky účtovány dle standardních komerčních podmínek poskytovatele terminálu. Prvních 6 měsíců je zcela zdarma a neplatíte žádné transakční poplatky ani poplatek za pořízení terminálu.

Díky projektu se zvyšuje dostupnost možnosti bezhotovostní platby. Zatímco před tímto projektem připadalo na tisíc osob 26 terminálů, tak v loňském roce počet vzrostl na 30. Přijímání platebních karet se obchodníkům podle Visy vyplatí. Na základě provedeného průzkumu vyplývá, že zpracování digitální platby je oproti platbám v hotovosti až 7x rychlejší, průměrná transakce trvá zhruba 6 vteřin. Z toho 45 % obchodů, které neakceptovaly karty, zaznamenaly po zavedení terminálů průměrný nárůst tržeb o 12 %.

Povinné přijímání platebních karet v ČR nebude

Přestože platby v hotovosti přispívají k růstu šedé ekonomiky, tak nakonec nebude zavedeno povinné přijímání platebních karet. Některé evropské země, jako je například Polsko, Itálie či Belgie, takovou povinnost pro konkrétní části trhu zavedly. Přestože se i u nás o tom hojně diskutovalo a usilovalo, tak nakonec tomu tak nebude.

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/446793-berte-karty-lidi-u-vas-vic-utrati-radi-obchodnikum-stat-i-visa https://www.ceskoplatikartou.cz/

Náhledové foto: Pixabay