Nová emise dluhopisů republiky přinese vyšší úrok

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Dluhopisy republiky byly relativně úspěšné. Byl o ně zájem. I o pátou emisi je stále poptávka, a proto ministerstvo financí plánuje další vydání. Nyní by měla nová emise přinést i vyšší úrokové sazby. Pojďme se na to společně podívat!

Zájem má tři tisíce lidí

O spořící dluhopisy, které stát nabízel od září do prosince roku 2019, mělo zájem téměř tři tisíce lidí. Konkrétně ministerstvo financí zaregistrovalo 2922 žádostí o úpis. Celkový objem je pak 1,7 miliardy korun. Tři emise pilotní fáze od prosince 2018 do června 2019 byly také poptávané. Zájem o ně mělo skoro 12 tisíc lidí. Bez započtení poslední emise se tak prodaly dluhopisy za 10,4 miliardy korun. Největší zájem pak měli lidé o protiinflační verzi dluhopisů.

Co stát nabízí

Stát opět nabízí i reinvestiční dluhopis na šest let. Průměrný roční výnos pak má stoupnout na 1,62 %. Dosáhne na něj však samozřejmě jen ten, kdo se jej nebude chtít zbavit předčasně před splatností. Sazba se totiž vyvíjí v průběhu. V první emisi dosahoval reinvestiční dluhopis průměrného výnosu přes 2 %, v druhé pak na 1,99 % a třetí nakonec na úroveň 1,91 %. Čtvrtá emise pak přinesla průměrný výnos reinvestičních dluhopisů v míře 1,42 %. Průměrný výnos tak v páté emisi stoupne oproti té předchozí. Vedle tohoto dluhopisu nabízí stát i dluhopis s fixním úrokem. Ten je půl druhého procenta ročně. I on je na šest let. Má však pevný výnos v každém roce.

Pravidla

Základní pravidla jsou pořád stejná. Ton znamená, že minimálně lze objednat 1000 kusů (tedy za 1000 korun). Je stanovena i maximální výše objednávky. Ta činí 5 milionů kusů na každý typ dluhopisu. Pokud vlastníte online majetkový účet, můžete provést objednávku elektronicky, jinak tak lze činit na pobočce České spořitelny. U reinvestičních dluhopisů platí, že jsou k dostání i na některých pobočkách Československé obchodní banky (ČSOB).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *