Nízký televizní a rozhlasový poplatek: Měl by se zvýšit?

Televize

Poplatky za televizi a rozhlas jsou neustále diskutovaným tématem. Není se čemu divit, jelikož mají jak své příznivce, tak i odpůrce. Obě strany mají kus pravdy, nicméně nyní je třeba zaměřit se na samotnou výši poplatků. Ta by se měla navýšit také o inflaci. Vždyť ta roste neustále a aktuálně to nevypadá, že by ihned začala klesat. Jak to tedy s poplatky vypadá a jakým způsobem by se měly změnit?

Odpůrci by poplatky ihned zrušili

Divit se jim pochopitelně moc nelze. Mezi jejich hlavní argumenty patří bezesporu minimální kvalita vysílání České televize a absence objektivity. V podstatě tito lidé neví, za co by měli platit. Ano, mnohé pořady skutečně nestojí za nic a Česká televize by mohla vydělávat více na reklamě. Ta je ovšem regulovaná a musel by se změnit zákon. Tak jako tak by veřejnoprávní televize měla být pro všedně, nejenom pro ty, kteří platí.

Platit by se mělo, vždyť vlastní tvorba něco stojí

Třeba takové Případy prvního oddělení byly naprosto skvělé, a to jak v první, tak i ve druhé řadě. Natáčení ale nepochybně něco stálo. Hodně oblíbená je nepochybně také publicistika, ač se nyní rozhořel spor týkající se Nory Fridrichové a Marka Wolnera. V tomto případě jsou tedy poplatky opodstatněnou záležitostí.

Výše poplatků nevnímá inflaci

O tomto faktu není pochyb. Nyní je televizní poplatek stanoven na 135 korun a rozhlasový na 45 korun měsíčně. V podstatě se nemění od roku 2008, což je poměrně dlouhá doba. Za tuto dobu se inflace zvýšila o 35 %. Tím pádem by dnes měly být poplatky stanovené na 207, respektive 69 korun. Takto by se nepochybně měly zvednout a každý rok valorizovat o inflaci. Otázkou zůstává, zdali by na toto někdo byl ochotný přistoupit. Podle mého názoru by měl, jinak za chvíli Česká televize nebude vysílat už vůbec nic.

Zdroje info: Autor, https://poplatky.ceskatelevize.cz/domacnost

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.