„Nízká finanční gramotnost mě málem dostala do spárů exekutora,“ vzpomíná Lenka (25)

V České republice má zřízen vlastní bankovní účet zhruba 40 % studentů, v Austrálii je to dokonce přes 80 %. Tohle zjištění vyplývá ze studie publikované Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň také platí, že současná generace dospívajících je podstatně dříve vystavována rozmanitým finančním produktům a službám. A je úplně jedno, jestli jde o vlastnictví bankovního účtu, plateb spojených s používáním mobilního telefonu či online nakupování. Pokud pokulháváme v oblasti finanční gramotnosti, můžeme se dostat do mnohých komplikací. Své o tom ví i pětadvacetiletá Lenka, která se rozhodla podělit o svůj příběh.

Začalo to kontokorentem

Kontokorent vám k běžnému účtu nabídne prakticky každá banka u nás. Navíc je tahle služba poměrně dostupná a na první pohled se tváří výhodně, proto jsem se rozhodla si ji sjednat ještě při studiu na vysoké škole. Ke sjednání prakticky nic moc nepotřebujete, stačí účet u vybrané banky a plnoletost. Protože jsem si od patnácti přivydělávala na brigádách, běžně mi na účet chodily výplaty, byť nebyly bůhvíjaké. 

Bydlela jsem v podnájmu, a abych měla ale nějakou rezervu, kontokorent byl v mém případě zajímavou alternativou, jak mít neustále po ruce peníze pro případ nečekané události. Z původních pěti tisíc, které jsem mohla vybrat do „mínusu“ se během dvou let stalo dvacet pět tisíc, které už nešly splácet tak jednoduše. Když jsem dostudovala, pár měsíců jsem nemohla sehnat práci. Účty a složenky ale pochopitelně nepočkaly a zaplatit se musely. I tehdy mě kontokorent „zachránil“. Když mi přišel dopis od banky, že jsem pozadu s jeho uhrazením, věděla jsem, že je zle. 

Rezervy jsem neměla a banka hrozila vysokými sankcemi z prodlení. Protože jsem se za svou situaci styděla, rozhodla jsem se místo rodiny nebo známých požádat o pomoc jednu menší nebankovní společnost z tohoto seznamu. Ta mi peníze ochotně půjčila. Já se ale vlivem vlastní neschopnosti a nezodpovědnosti dostala do začarovaného kruhu, kdy jsem nebyla schopna svým závazkům dostát. 

Nikdy nezapomenu na schránky plné výzev k zaplacení a výhružky vysokými sankcemi i exekutorem. Nakonec jsem se rozhodla svěřit se se svou situací rodičům, kteří moje dluhy zaplatili a já jim peníze do dneška splácím,“ uzavírá svůj příběh, který měl naštěstí dobrý konec, Lenka. I tady byla důvodem nepříjemných komplikací, které mohly vyústit v exekuci, nedostatečná finanční gramotnost a neschopnost objektivně zhodnotit své možnosti. 

Index finanční gramotnosti je dlouhodobě monitorován

O finanční gramotnost Čechů se zajímá i Česká bankovní asociace (dále jen ČBA), která od roku 2016 každoročně zveřejňuje tzv. Index finanční gramotnosti, který se v roce 2019 zastavil na 57 procentech. To je sice zatím nejlepší výsledek v řádech několika posledních let, stále to však není číslo, na které bychom mohli být po právu pyšní. Sice se poměrně dobře orientujeme v běžném hospodaření domácnosti, značný problém nám ale dělají investice. Radu nejčastěji hledáme u své banky nebo bankovního poradce a na internetu. Nebojíme se zeptat ani známých nebo přátel. Pokud ale jejich finanční gramotnost není uspokojivá, dostaneme se do začarovaného kruhu s nejistým výsledkem.

Největší rizika finanční (ne)gramotnosti

Největší rizika spojená s dopady finanční negramotnosti dospívající a plnoleté populace sestávají z předlužování a nízké schopnosti zodpovědně hospodařit s osobními a rodinnými financemi. Jak říká předseda Pracovní skupiny pro finanční vzdělávání při Ministerstvu financí Dušan Hradil: „Cílem finančního vzdělávání není vychovávat finanční experty, ale vybavit občany základními znalostmi a dovednostmi, které jim umožní rozhodovat se ve světě osobních financí efektivně a odpovědně.“ Aktualitám ze světa financí a finančního vzdělávání se věnuje například portál pujcko.cz, nebo pujcky.cz.

Finanční gramotnost je potřeba vyučovat už odmala

Finanční gramotnost by měli „vyučovat“ v první řadě rodiče, a to již od útlého věku dětí. Naučit se hodnotě peněz nebo tomu, co si dítě může dovolit a co nikoli, je jedním z pilířů snadnějšího a bohatšího života. Jakým způsobem ale dětem základy finanční gramotnosti předat? Jděte jim příkladem, neustále se v oblasti finanční gramotnosti vzdělávejte a nabyté vědomosti předávejte dál. V pozdějším věku se mohou mladí lidé aktivně zajímat o nejrůznější kurzy pořádané bankami nebo dalšími institucemi, které mají za cíl povědomí veřejnosti o finanční gramotnosti aktivně zvyšovat. 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.