Ferratum

Nezabavitelná částka

Finanční prostředky jsou dnes řešeny z mnoha různých pohledů. Zajímavým termínem je bezesporu nezabavitelná částka. Mnozí lidé se ptají, o jakou sumu se vlastně jedná a jestli se tento termín týká i jich. Nezabavitelná částka se týká situací okolo exekučního řízení. Právě tady se nachází určitá suma, kterou vám prostě a jednoduše nemůže exekutor vzít. Spousta lidí o této nezabavitelné sumě vůbec neví, a tak se často nechají doslova okrást kompletně o všechno, co mají. Podívejme se tedy, nač se vlastně nezabavitelná částka vztahuje.

Minimum, které nelze zabavit

Pokud je nařízena exekuce, vztahuje se pochopitelně především k nemovitému majetku, jenž je zabavován a také ke mzdám. Každý člověk potřebuje ke svému životu nějaké finanční minimum, s nímž je třeba počítat. Exekutor vám tedy zabaví pouze určitou část vašeho platu. Minimum, které vám nezabaví, je počítáno s minimální sumy na živobytí a z nákladů na bydlení. Většinou se jedná o částku pohybující se okolo 6 000 korun. Může dojít i k navýšení sumy v důsledku toho, jestli má člověk děti, manželku a závazky.

Vymáhání peněz exekutorem

Exekutor může vymáhat peníze od konkrétních dlužníků různými způsoby. Nejčastěji je získá přímo z bankovního konta dlužníka. Pokud dojde k dokonalému úklidu peněz z vašeho účtu, můžete se do jisté míry bránit. Vybrat si od banky budete moci až dvojnásobek životního minima na pokrytí základních výdajů, které souvisejí s vaším životem a náklady na něj.

Výběr dvojnásobku minima

Banky obdrží v určitém momentu příkaz k blokaci konta. Tím pádem nebudete mít šanci peníze vybrat a také s nimi jakkoli jinak disponovat. K výběru částky budete muset navštívit konkrétní bankovní ústav a prokázat s příslušnými dokumenty. Banka musí zkrátka obdržet přesně stanovený tiskopis žádosti, na základě kterého vám vydá hotovost.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

  1. Milan Odpovědět

    Zdravím, mám tento dotaz . Stal jsem se obětí podvodu, Soud podvodníka odsoudil a nařídil náhradu škody. Podvodník pracuje pouze na černo, pobírá invalidní důchod 7 tisíc. žije v obecním bytě s manželkou, dvěma dospělými dětmi a vnukem. Kolik mu musí exekutor ponechat ? Slyšel jsem že v tomto případě je to pouze existenční minimum, je to pravda?
    děkuji za srozumitelnou odpověď. M.C.

    1. Honza Mikulín Odpovědět

      Jde o přednostní pohledávku. Dostává tedy přednost před ostatními. Ano mělo by se jednat o existenční minimum.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *