Nestranný, klidný a nadstranický Andrej Babiš jako prezident? Sám tomu věří

Andrej Babiš

Prezidentská volba se blíží mílovými kroky a podobiznami politiků se začíná plnit prostor jak na internetu, tak i v ulicích. Jasně, není se čemu divit, vždyť kampaně se rozběhnout prostě musí a každý chce vyhrát. Jinak by do toho ostatně ani nikdo nešel. Z kandidátů jsou bezesporu zajímavými osobnostmi všichni. Tak trochu ale vyčnívá Andrej Babiš, a to nejenom tím, že už pracoval jako ministr financí nebo premiér. Dokáže být tato osoba nadstranická, klidná a zcela nestranná?

V opozici ano, ale jako prezident nikoli

Stačí se podívat jen na některých pár Babišových výroků, které s nestranností nemají nic moc společného. Třeba ten, že se často stává, že Ano někde ve volbách vyhraje, ale nakonec je po spojení 13 subjektů v opozici. Dále bývalý premiér radí současnému, aby stát vlastnil 100 % ČEZu. Babiš se pasoval doslova do rádce premiéra, který mu dle jeho slov chybí. A takto bychom mohli pokračovat dál. Jako opoziční lídr má na takovéto poznámky jednoznačně právo. Jako prezident už bude mít smůlu.

Uvědomuje si to?

Právě u této otázky je třeba se zastavit. Možná si bývalý premiér dobře neuvědomuje, jaké má vlastně prezident pravomoci. V podstatě může pouze nepodepsat zákon. I tak ho ale Sněmovna může přehlasovat. To je všechno. Při ostatním rozhodování vlády se tak může pouze vztekat v případě, že se mu nebudou zamlouvat.

Pravomoci prezidenta jsou skutečně omezené

Ano, když to napíšeme lehce hanlivě, může klást věnce k památníkům. Jinak samozřejmě řeší amnestie a státní vyznamenání. Nejde ale o zásadní věci, jež by nějakým způsobem ovlivnily chod země. Očekává se od něj, že bude nestranný a reprezentativní. Také by neměl mluvit vulgárně a podrážet pozici České republiky na mezinárodní scéně. Toto všechno by měl prezident plnit, a to nenarážíme na fakt, že ten současný si nemusí počínat zrovna ideálně. Prezidentské volby nejsou referendem o vládě, což si musí bývalý premiér uvědomit. Navíc volby musí také vyhrát, což jasné jistě není.

Zdroje info: https://radiozurnal.rozhlas.cz/den-s-andrejem-babisem-8878188

https://flaska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=794861

Náhledové foto: Andrej Babiš / Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.