Nestálá cena hliníku působí problémy pivovarům

pivo

Prakticky není dne, kdy bychom v médiích nečetli o tom, že ta či ona komodita je negativně zasažena některým z problémů současného světa. Výsledkem je její nedostatek, případně cena rostoucí do nebes. Přesně to se týká i hliníku, a problémy s tím mají mimo jiné i pivovary.

Nejistá doba

V nejisté době plné zdražování a narušených výrobních i dodavatelských řetězců je především nutné se potřebným vstupním materiálem předzásobit včas, a platí to i v pivovaru. Cena hliníku se pohybuje stále vysoko, je významně vyšší než před pandemií. Není proto překvapení, že i v malých pivovarech v USA i v Evropě můžete vidět několik tisíc kusů hliníkových plechovek připravených k naplnění.

Nenaplněné plechovky, resp. jejich nedostatek, vedou vždy k velkému prodělku daného podniku. V současné době tak není vůbec přehnané, pokud si pivovar dělá zásoby na několik měsíců dopředu. Ty, které to neudělaly, mohou mít a také mají velké problémy. Dodávky hliníku kolísaly již během pandemie. A stejně jako v uplynulých dvou letech, i nyní to pivovarům působí problémy.

plechovky

Foto: Pixabay

Ekonomické dopady na pivovary

Nedostatek vyrobených plechovek působí některým podnikům finanční problémy. Jedná se o součást kontinuálního snížení obratu ve výrobě, která začala během covidové doby a pokračuje do dnešních dnů. Nedostatek plechovek může znamenat neschopnost dodat zboží včas a v konečném důsledku samozřejmě i ekonomické ztráty.

Výsledkem nedostatku hliníku povede pravděpodobně i k tomu, že pivovary se budou pokoušet přicházet s inovativními řešeními, případně budou snížení produkce plechovkového piva dohánět zvýšením produkce v jiných obalech. A kdo ví, třeba se některý rozhodne i pro masovou produkci skutečně inovativních obalů, třeba obalů papírových, se kterými již nějaké pivovary začaly experimentovat.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ceny-hliniku-pivovar-hlinikove-plechovky-nedostatek-zasob.A220516_134031_eko-zahranicni_rie

https://www.npr.org/2022/02/23/1082630132/supply-chain-hiccup-leaves-craft-breweries-scrambling-for-aluminum-can-alternati?t=1653316836972

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.