Nesplacených půjček přibývá

Půjčka

Případů, kdy osoby nejsou schopné splácet své závazky nyní přibývá. Přibývá tedy počet nesplacených úvěrů. Nejvíce z nich pak tvoří nesplacené spotřebitelské úvěry. Alespoň to ukazují statistická data. My se na tyto čísla nyní podíváme blíže. Pojďme na to.

Důsledek konce moratoria

Jak bylo již výše uvedeno, nejvíce nesplacených úvěrů tvoří takzvané spotřebitelské půjčky. Je to určitě důsledek špatné ekonomické situace velké části české společnosti, která doplácí na vládní opatření v boji proti pandemii koronaviru. Dále za to může také vládní moratorium pro splácení dluhů, respektive jeho konec. Velká část lidí, kteří jsou z půjček zavázání, se již ke splácení nevrátila, či vrátit nemohla. Možný obrat tohoto negativního trendu by však mohlo přinést oživení ekonomiky a ústup pandemie v druhém pololetí tohoto roku.

Před pandemií počet nesplacených úvěrů klesal

Jde o takzvané nevýkonné úvěry. Tedy úvěry, které jsou nespláceny v selhání. V uplynulých letech počet takových úvěrů setrvale klesal. Šlo zejména o důsledek dobré ekonomické situace. Nyní však začal počet těchto nesplacených úvěrů růst. Zejména kvůli horší finanční situaci ve společnosti a konci splátkového moratoria vlády, které proběhlo na podzim minulého roku a které bylo zavedeno kvůli důsledkům restrikcí v ekonomice kvůli zastavení pandemie. Statistiky České národní banky pak ukazují, že zhoršení těchto čísel lze sledovat u všech kategorií úvěrů. Tedy jak u hypoték, tak u spotřebitelských či podnikatelských půjček.

Srovnání s minulým rokem

Pokud srovnáme březen 2020 a březen 2021, tedy období před pandemií onemocnění covid-19 s obdobím, kdy zde je tento virus již rok, pak dostaneme následující výsledky. V březnu 2020 bylo nesplacených úvěrů v domácnostech (spotřebitelské úvěry) asi 4,10 %, o rok později již 5,56 %. U hypoték je to pak růst z 0,90 % na 0,93 % a u podnikatelských úvěrů pak růst z 3,13 % na 4,37 %.

Zdroj dat: Měšec.cz
Náhledové foto – Shutterstock

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.