Německo čelí finanční krizi: Vláda zmrazuje výdaje a hrozí revize dluhové brzdy

02_nemecko

Vládnoucí koalice v Německu se potýká s finančními problémy, které ohrožují její plány na ekologickou transformaci a ochranu průmyslu. Někteří politici volají po pozastavení dluhové brzdy, která omezuje schodek státu, zatímco jiní prosazují její reformu.

Ministerstvo financí zmrazilo výdaje všech spolkových ministerstev, poté co ústavní soud rozhodl, že některé zvláštní fondy vlády jsou nezákonné. Rozhodnutí soudu způsobilo ve státní pokladně díru ve výši 60 miliard eur a může mít daleko širší dopad na schopnost vlády financovat své priority.

Dluhová brzda pod palbou kritiky

Rozhodnutí ministerstva financí, které zastavuje většinu nových výdajů, zdůrazňuje snahu vlády vyhnout se dalšímu finančnímu zatížení v budoucích letech. Tato opatření však vyvolávají otázky ohledně financování klíčových programů. Mezi ně patří ekologicka transformace a ochrana průmyslu před vysokými náklady na energie.

S rostoucími výzvami a tlakem ze strany politické levice se objevují návrhy na pozastavení dluhové brzdy, která omezuje federální deficit na 0,35 % HDP. Zatímco někteří členové vlády zdůrazňují nutnost reformy této brzdy, opozice volá po vyhlášení stavu nouze. Ta byla vyhlášena třeba během pandemie koronaviru a ruské invaze na Ukrajinu.

„Způsob, jakým je německá dluhová brzda konstruována, není dostatečně inteligentní,“ řekl ministr pro zelené hospodářství Robert Habeck veřejnoprávní televizi ARD. „Byla vytvořena v jiné době, kdy jsme měli vždy levný plyn z Ruska, kdy Čína byla vždy … naším nákupním trhem a kdy Američané byli vždy spolehliví, loajální přátelé a sejmuli z našich ramen vojenskou zátěž, protože v Evropě nebyla válka.“

Profesor Thiess Büttner varuje, že finanční výpadek ve výši 60 miliard eur bude mít spíše okamžitý dopad, což vyžaduje konsolidaci plánování rozpočtu na příští rok ve výši 52 miliard eur.

Rozdílné názory

Zatímco někteří členové vlády prosazují zásadní reformu dluhové brzdy, ministr financí FDP Christian Lindner trvá na efektivnější politice s menším rozpočtem. Opozice však tvrdí, že dluhová brzda byla vytvořena v jiné době a není dostatečně inteligentní pro současné podmínky.

Zdroje info: X, https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-11-21/germany-blocks-current-budget-in-response-to-court-ruling, https://www.politico.eu/article/germany-freeze-spending-budget-crisis-deepen/

Náhledové foto: Pixabay