Německé investice v Číně: Rekordní růst navzdory rostoucím obavám

nemecko

V roce 2023 se svět potýkal s řadou ekonomických a politických výzev, které ovlivnily mezinárodní obchod a investice. Jednou z nejkontroverznějších zemí byla Čína, která nabízela jak příležitosti, tak rizika pro zahraniční partnery. Jak se s tím vyrovnávalo Německo, největší evropská ekonomika a nejdůležitější obchodní partner Číny? Německé firmy v roce 2023 investovaly do Číny rekordní sumu, přestože vláda je nabádá k opatrnosti. Zatímco některé společnosti vidí v Číně velký potenciál, jiné se stahují z trhu nebo o tom uvažují.

Německé přímé investice v Číně v roce 2023 dosáhly rekordní výše 11,9 miliardy eur, čímž překonaly rekord z roku 2022. Toto zjištění, zveřejněné Bundesbankou a analyzované institutem IW, vyvolává otázky ohledně rostoucí závislosti Německa na čínské ekonomice.

Německé firmy investují v Číně i přes varování

Navzdory výzvám německé vlády, aby firmy snížily svou expozici v Číně, data ukazují, že německé firmy v Číně investují ve velkém. V posledních třech letech investovaly německé společnosti v Číně stejně jako v předchozích šesti letech.

Je však důležité poznamenat, že v posledních 4 letech byly německé investice v Číně financovány výhradně z reinvestovaného zisku. Německé firmy také stahují kapitál z Číny, což naznačuje, že ne všechny firmy jsou optimistické ohledně budoucnosti čínského trhu.

Německé firmy se rozdělují na dva tábory

„Existuje rozdělení na několik velkých společností, které i nadále investují v Číně, a většinu malých a středních firem, které se snaží omezit své angažmá v Číně,“ říká Juergen Matthes, ekonom institutu IW.

Průzkum Německé obchodní komory v Číně z minulého měsíce ukazuje, že podíl německých firem, které opouštějí čínský trh nebo o tom uvažují, se za poslední 4 roky více než zdvojnásobil na 9 %. Německo se tedy nachází v těžké situaci. Na jedné straně chce snížit svou závislost na Číně, na druhou stranu je Čína již osmým rokem v řadě jeho nejdůležitějším obchodním partnerem.

Vláda se neshodne na strategii

Uvnitř koaliční vlády kancléře Olafa Scholze panují neshody ohledně toho, jak moc je nutné snížit riziko expozice vůči Číně. Sociální demokraté (SPD) usilují o méně agresivní přístup, zatímco Zelení a Svobodní demokraté požadují radikálnější kroky.

Zdroje info: X, https://www.reuters.com/markets/german-investment-china-rises-new-record-high-2024-02-14/

Náhledové foto: Pixabay