Některé banky zvýší úročení vkladů na spořících účtech

penize-uroky

Když v uplynulých dnech zvýšila Česká národní banka základní úrokovou sazbu, nejvíce komentářů se logicky točilo okolo hypoték a splátek dalších spotřebitelských a podnikatelských úvěrů zvýšila na 1,5 procenta. Dalším efektem je nicméně také i možnost, kterou tato akce ČNB nabízí bankám, konkrétně zvýšení úročení vkladů na spořicích účtech. Některé z nich se k tomu již vyjádřily.

Spořící účty a úroky

Spořící účty bank jsou určeny těm klientům, kteří chtějí mít své peníze neustále dostupné (nechtějí využívat standardní investiční nástroje), ale současně je chtějí alespoň částečně chránit před inflací. Ta v posledních měsících dosáhla až na hodnotu okolo 4 procent, úroky na spořících účtech se u českých bank pohybují v řádu desetin procenta. Je tak zřejmé, že před inflací nechrání zrovna dobře. Úroky by se však nyní mohly po rozhodnutí České národní banky přece jen zvýšit.

uroky-rust

Foto: Pixabay

Reakce bank

V reakci na zvýšení úrokové sazby na 1,5 procenta již některé banky oznámily plán zvýšit i úroky u svých spořících produktů. Mezi prvními to byly Moneta Money Bank, Equa Bank a Air Bank. Konkrétní zvýšení je ale stále předmětem analýz a klienti bank se jej dozví v nejbližší době.

Jiné banky, konkrétně Česká spořitelna, UniCredit Bank a ČSOB, zatím situaci sledují a žádné prohlášení o zvyšování úroků na spořících účtech nevydaly. Opakem je banka Creditas, která již prezentovala navýšení úroků na svých produktech. Konkrétně na spořícím účtu to bude navýšení o 0,8 procenta.

Spořící účet inflaci neporazí

Jak již bylo naznačeno, spořící účty nejsou vhodným, resp. dostatečným, produktem pro boj s inflací. K tomuto účelu se hodí jiné investiční produkty jako např. protiinflační státní dluhopisy. I tak je ale o spořící účty stále dostatečný zájem na to, aby zvýšení úroků pomohlo klientům bank, které se na rozhodnutí ČNB zareagovat.

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/clanek/banky-slibuji-vyssi-uroceni-vkladu-40374193

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.