Nejen cukr – v Rusku se začínají projevovat západní sankce

cukr

V současné době se na cukr v Rusku nestojí jen dlouhá fronta, zuří o něj doslova krutý boj a zisk nějakého toho kila cukru navíc je tam víc než výhra v loterii. Hlouček lidí, který se v boji o cukr před skoro prázdným regálem mele jako prádlo v pračce, se dobře necítí. Pravda zkrátka je, že nervozita a obavy z nákupu základních potřeb a surovin stoupá. Zhoršující se situace v hospodářství coby důsledek sankcí uvalených na Rusko se pomalu dostavuje a řada Rusů počítá s naplněním těch nejhorších scénářů.

Cukr jako symbol

V Rusku dnes ale zdaleka nejde jen o cukr. Projevuje se i nedostatek některých léků, jejichž ceny vzrostly na dvojnásobek. Nedostatkovým zbožím se stává také elektronika, ceny některých spotřebičů vzrostly také několikrát.

Mluví se ale především o cukru, který se nyní v obchodech prodává za cenu až 109 rublů (před válkou to bylo okolo 50 rublů). Spíše je to ale tak, že cukr v regálech není vůbec. Na internetu a na černém trhu je potom jeho cena ještě vyšší. Je to však trochu paradoxní. Zrovna u cukru totiž není jeho nedostatek zcela objektivním faktem a jde spíše o důsledek spotřebitelského chování. Jinak je tomu ale u jiných produktů.

Moskva

Foto: Pixabay

Cukru je dost, jiných věcí nikoliv

Rusko je sedmým největším producentem cukru na světě a v absolutních číslech jej pravděpodobně nedostatek nemá. Mnozí obchodníci jej drží na skladech, aby jej později mohli prodávat za vyšší cenu a do toho lidé cukr v panice vykupují.

Pokud jde ale o některé jiné zboží, je to jiná věc. Těstoviny nebo například káva se přebalují do menších balení a prodávají se samozřejmě za větší cenu. Myčka na nádobí je dnes skoro třikrát dražší než před několik týdny a stouply i ceny za notebooky, televizory či ostatní domácí spotřebiče.

Stouply i ceny za psí konzervy, a to o 200-400 procent. To jsou jen některé příklady toho, jak se situace v ruských obchodech mění. Za ceny jako dřív již zkrátka nekoupíte v Rusku prakticky nic.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-cukr-ukrajina-invaze-nedostatek-potraviny.A220318_143443_zahranicni_aha

https://www.reuters.com/business/sugar-rush-russia-probes-price-hikes-unjustified-shortages-2022-03-17/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.